Home Domácí Zemědělci protestují, čelí výzvám ohrožujícím jejich existenci

Zemědělci protestují, čelí výzvám ohrožujícím jejich existenci

FOTO - Facebook ZOD Brniště

Do České Lípy se dnes sjeli zemědělci z regionu, aby upozornili na své obavy z budoucnosti. Zemědělství tak, jak je nastavené, je podle nich dlouhodobě neudržitelné. Akci doprovázela hesla »Zastavte vládní agrohazard«, »Vládo přestaň s námi vorat« nebo »Za udržitelnost zemědělství v celé Evropě«. Pět desítek zemědělců s traktory přijelo k regionálnímu pracovišti Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), kde chtěli odevzdat petici.

»Nebylo ale komu,« řekl za organizátory agronom ZOD Brniště Pavel Cihlář. Rozhořčilo ho jednání SZIF, kde si podle něj zemědělci dopředu domluvili schůzku, nikdo ale nepřišel. »Přijeli jsme sem a je nám řečeno, že tady nikdo nebude, že jsou na dovolené. Co mám informace, byli z Prahy odvoláni, aby se s námi nesešli, máme se obrátit na tiskové mluvčí,« doplnil Cihlář.

»Na regionálních pracovištích SZIF jsou úřední hodiny v souladu s usnesením vlády v pondělí a ve středu. Obecně platí, že úřední osoby mají část pracovní doby vyhrazenou pro jednání s klienty a ve zbytku pracovní doby plní ostatní pracovní úkoly. Ostatní dny jsou pracovníci k dispozici po předchozí domluvě schůzky. Konkrétně pracoviště v České Lípě je dnes uzavřeno v souladu s úředními hodinami uvedenými na webových stránkách,« uvedla mluvčí SZIF Eva Češpiva. Petici mohli podle ní poslat farmáři poštou nebo e-mailem nebo osobně podat na podatelně.

Protestní jízdou chtěli zemědělci na Českolipsku vyjádřit solidaritu s protestujícími farmáři v Evropě i nespokojenost s rostoucí byrokracií. Žádají vyřešení kritické situace na evropském trhu s komoditami vlivem nesystémových importů, přenastavení společné zemědělské politiky na úrovni ČR i EU, podporu zemědělské výroby s cílem zajistit soběstačnost a levné potraviny, ukončení omezování zemědělské výroby i ekonomického poškozování farmářů například aktuálním zvýšením daně z obhospodařovaných pozemků.

Dnešní akci svolali sami zemědělci. »Mohlo nás tady být 150, ale dneska nás je tady jen 50 proto, aby to bylo v poklidu,« řekl Cihlář. I proto se zemědělci ještě před 13.00 rozjeli domů, aby nekomplikovali provoz, až se budou střídat směny v továrnách. Další protest se uskuteční ve čtvrtek v Liberci, i tam se farmáři z Českolipska chystají.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) poukázal právě na to, že protesty neorganizuje Agrární komora, Asociace soukromého zemědělství ani Zemědělský svaz. »Určitě je právo každého protestovat, to nechci nikomu upírat. Chci zdůraznit, že to nejsou protesty, které by organizovala nějaká nevládní organizace, ani Asociace soukromého zemědělství, ani Agrární komora ani Zemědělský svaz. Opakovaně jsem hovořil s vedením těchto organizací, nestojí za těmito protesty. Jsou to protesty místních farmářů,« řekl Výborný.

»Řada věcí, proti kterým protestují, tak je v nějakém procesu řešení, některé už dokonce stanovené jsou. Velmi často slýchávám debatu například o správném nastavení pachtovného na státní půdě, tak to je věc, která už byla schválena i na poradě vedení ministra zemědělství,« uvedl ministr v Třebíči. Jeho resort se podle něj zabývá také třeba minimalizací byrokracie, Výborný v této souvislosti kritizoval velký počet kontrol.

Debata se podle něj vede také o úpravách Společné zemědělské politiky, o čemž mluvil se zástupci Agrární komory ve Větrném Jeníkově. »Jasně jsme si řekli, že únor věnujeme diskusi,« řekl s tím, že dnes vpodvečer o tom bude mluvit s koaličními partnery.

I když byl pro zemědělce rok 2022 ziskový, loňský rok s rostoucími náklady výsledky smazal. Teď mají navíc problém prodat loňské obilí, které jim zůstává na skladech a v silech, a pokud najdou kupce, je to podle Cihláře za ceny zhruba 1500 až 2000 korun pod skutečnými náklady. V minulosti pomáhala rostlinná výroba udržet ztrátovou živočišnou výrobu v zemědělských podnicích, teď ale i na ni zemědělci doplácejí. »Máme před sebou dva roky, kdy bude rostlinná v červených číslech, seděli jsme a přemýšleli, jestli má vůbec smysl zasít,« dodal Cihlář.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here