Bludy vlády o tzv. důchodové reformě

Vládní model důchodové reformy není ničím jiným, nežli jednou velkou parametrickou změnou. Prý se budeme dožívat abnormálně vysokého věku a za současně nastavených podmínek by to znamenalo, že by průměrný důchodce pobíral důchod až do konce svého života po dobu 21 let. Tyto počty se dají snadno zpochybnit. Jestli je dnes odchod do důchodu v 65 letech a připočteme k tomu 21 let, znamenalo by to, že se průměrný důchodce dožije 86 let. A to přeci není pravda. Již početní úlohu pro stanovení algoritmu nového propočtu důchodů pro mladou a střední generaci tedy ministerstvo práce nezvládlo. Vychází ze zcela bludných předpokladů. Když si představím, že věk odchodu do důchodu mé dcery, které je teď necelých 15 let, bude podle nyní vládou stanoveného algoritmu přes 70 let, je mi smutno.

Přitom ministr Jurečka klidně připustí, že v příštích deseti letech v důsledku modernizace české ekonomiky, zejména českého průmyslu, dojde k uvolnění 800 tisíc pracovníků, kteří mohou přejít do jiných pracovních pozic a k rekvalifikaci. V důsledku robotizace, automatizace, digitalizace a použití umělé inteligence se totiž razantně zvýší produktivita práce a sníží se potřeba pracovníků v současné profesní struktuře. Takže o pracovníky nebude nouze. A to nejen v příštích deseti letech. Protože modernizace hospodářství bude pokračovat nezadržitelně dál.

V tuto chvíli tady existuje také rezervní armáda 500 tisíc důchodců, kteří odešli, protože to pro ně bylo výhodné, do předčasného důchodu. Myslím, že pokud by stát, ale tato vláda toho není schopna, nastavil těmto důchodcům a jejich zaměstnavatelům vhodné daňové podmínky pro to, aby alespoň část z nich pracovala dále, měli bychom k dispozici další desetitisíce pracovníků.

Kromě toho, do naší země přišlo možná 400 či 450 tisíc Ukrajinců. Můžeme velmi střízlivě odhadnout, že 200 až 250 tisíc z nich, většinou lidí mladého a středního věku, zůstane v republice. A budou pracovat, platit daně, platit zdravotní i sociální, tedy důchodové zabezpečení. Pracovníků tedy bude dost.

A další možností je, aby vláda sanovala důchodový účet, který byl rabován zejména vládami ODS a pravice v 90. letech a byly z něj pokrývány potenciální schodky státního rozpočtu. Proto by bylo jen morálně správné, že by ze státního rozpočtu na důchodový účet v současné době přicházely peníze, které by byly jakousi náhradou za peníze vyrabované z něj v 90. letech. Takovéto dedukce ovšem vláda pod Fialovým vedením není schopna. Bude raději prosazovat postupné navyšování věku odchodu do důchodu až do absurdní výše.

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Už teď produktivita práce dramaticky roste. A to se s tou automatizací atd. ještě skoro ani nezačalo. Délku pracovní doby bude možné a nutné zkracovat, včetně dřívějšího odchodu do důchodu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy