Home Názory Hovory »PF« aneb Jak to myslíte, profesore?

Hovory »PF« aneb Jak to myslíte, profesore?

Každý z nás, kdo kritizuje profesora, neřku-li snad ho viní ze lži, činí takto zlomyslně, zatvrzele odmítaje porozumět mu. On přece nikdy neříká nic, co by dnes řekl jinak než včera. On sám to takhle říká. Třeba o zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu.

Z videa, jež je k poslechu (k tanci už tolik ne…) na Twitteru páně profesora, se dozvíte, že: »Opakovaně říkám, a platí to, co jsem řekl už v průběhu minulého roku několikrát: Nesáhneme na odchody do důchodu, nezměníme věk odchodu do důchodu tam, kde už je nastaven. To znamená, do roku 2030 se postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu až na tu hranici pětašedesáti let pro všechny. Do tohoto mechanismu nesáhneme. Čili nehrozí nic takového, co se teď děje třeba ve Francii, kde v krátké době chtějí navýšit důchodový věk. Ne, nebudeme navyšovat důchodový věk. My mluvíme, pokud zvažujeme nějaké navýšení věku odchodu do důchodu, tak to zvažujeme až pro ty, kteří půjdou do penze někdy kolem roku 2040. Nejdříve. Čili nebude se to týkat těch, kterým se penze blíží, ti mají mít jistotu, mají vědět, kdy do důchodu půjdou, vědí to a na toto nikdo sahat nebude.«

No vidíte, stačí si vyslechnout příslušný Hovor PF, a hned víte, jak to profesor myslí.

My o voze, on o koze – asi takto bych to pojmenoval. Profesor si jen udělal další čárku, jak s obyvatelstvem vyj*bal. Z řad kritiků oné osmašedesátileté hranice, kterou vláda navrhuje pro ty, kteří půjdou do důchodu »kolem roku 2040«, přece nikdo nevinil Fialův kabinet z toho, že by tuhle pochoutku chtěl servírovat už těm, »kterým se penze blíží«. Takhle přece ta kritika nestála a nestojí. Proto nechápu, co vlastně Fiala obhajuje? Proč, kromě té oj*bávací čárky, onen proslov učinil. Když už cítil potřebu k vyslání dalšího signálu, spíše měl vysvětit, proč v programu ODS, jíž předseduje, není v dané souvislosti o těch, »kteří půjdou do penze někdy kolem roku 2040,« ani zmínka. Zde je důkaz:

Důchodová a prorodinná politika podle ODS

Snížíme strop pro sociální odvody.

Dáme lidem možnost dávat jeden procentní bod ze sociálního pojištění na penzi rodičů nebo na zdravotní a sociální služby, které jejich rodiče využívají.

Zavedeme bonusy pro seniory, kteří pracují v důchodovém věku.

Zvýšíme rodičovskou u druhých a dalších dětí.

Prosadíme možnost odečtu úroků z hypotéky i na další nemovitosti, které rodiče pořizují pro své děti nebo pro zajištění svého stáří.

Kde na to vezmeme peníze?

Snížíme závislost na státním pilíři, zajistíme více soukromých peněz v penzijním systému.

Navrhneme vznik fondu strategických rezerv, kam půjdou mimořádné příjmy státu.

Číst umím, zrak mi slouží, ale ani tak v důchodové reformě Občanské demokratické strany, nazvané »soudržná rodina, vlastní bydlení a zajištěné stáří«, nečtu nikde nic o posouvání hranice pro odchod do důchodu. Ani pro ty kolem roku 2040… To je jako spáchat cizoložství vně domácího hřiště a pak se před partnerem/partnerkou morálně obhajovat ve stylu, že jste »pytlačili« mimo manželské lože, že přece doma v ložnici byste nevěrní nikdy nebyli. Profesor je stejný pytlák. Skoro penzistům je věrný, ale ty budoucí natvrdo podvedl. Taky to považuje za normální. I za morální.

Robert Fish

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.