Pavel Votruba

Řekl bych – nikoli. Jen co kamenem dohodíš. Snad slušivější než Valdice, byly by pro něho Bohnice. Žijete v pohraničí? Nechte se ošetřit v zahraničí. Hlásá zdravotnický ministr, už jistě připravuje registr. Když český doktor není nablízku, utrhni se z řetízku, nedbej penízku a v brašně s řízkem proběhni remízkem. Překroč hranici, chvíli po silnici a až uvidíš nemocnici, zaujmi pozici jak trubka stojící. Řekni – posílá mě Vlasta, co se penicilinem chvástá. A basta. A pak ho vezmi tyčí, protože je všechno v…

»Chci, aby lidé, kteří bydlí v pohraničí a nemají na české straně v dostupné vzdálenosti lékaře, mohli čerpat péči v zahraničí, kde je pro ně lépe dostupná, a aby se to platilo z jejich běžného zdravotního pojištění,« řekl Válek v rozhovoru pro MF Dnes. Umožněno by to bylo zřejmě jen pacientům v regionech se špatně dostupnou péčí.

OK. Všichni tamní felčaři na nás čekají s otevřenou náručí. Takže – zdravotní péče zejména v Německu a Rakousku a za nákupy především do Polska a za byznysem na Ukrajinu, až se bude rekonstruovat (aspoň Fiala takhle prognózuje), no a ve finále nás odsud tihle Válkové vystěhují do slova a do písmene.

A co na to lid? Několik lidových názorů na webu novinky.cz z diskuze pod Vlastíkovým geniálním nápadem:

  • Už neví, kudy kam… Lékaři odmítají přesčasy, tak Válek vymýšlí, kde by, co by… a pak předhazuje lidem falešné argumenty a důvody …Prý aby to lidé měli blízko k lékaři… Hlavně, že měli připravené plány…
  • Ty vo*e, premiérův poradce nám radí, ať jezdíme nakupovat do zahraničí, premiér se stará primárně o Ukrajinu, ministr dopravy řeší cesty do vesmíru, zbytečný pseudo ministr pro evropské záležitosti by nejraději viděl Brusel jako hlavní město ČR, ministr vnitra by z ČR chtěl udělat Eritreu… A teď nás ministr zdravotnictví posílá za lékařem do ciziny… Trochu si říkám, k čemu je nám vlastně tahle vláda…
  • Takže je málo doktorů a nemocnic, což je problém, o kterém se ví a mluví minimálně 20 let. Doteď páni politici spali, neřešili, a teď když je to v kýblu, hodí to na krk sousedům. Bravo.
  • Celý život si tady platím zdravotní pojištění, abych si pak mohl za hranice jet zaplatit doktora.

Pane ministře, není to sice hned za hranicí, ale trochu dál, ale můžu Vám dát kontakty na několik velkých šamanů a kouzelníků z Pobřeží slonoviny, Burkiny Faso apod. – stovky děkovných dopisů! Úspěch zaručen! Někteří mají i atestaci na voodoo.

No, ale teď už vážně. Nejlepší by bylo odeslat Vlastíka někam do Ohňové země a na bednu dát nápisy NEKLOPIT! NEKRMIT!! A NEVRACET!!!

  • V Německu jsem dlouho žila a mohu říci, že je tam daleko přísnější systém ve zdravotnictví. Z toho důvodu bych řekla, že náš ministr zdravotnictví Válek neví, co říká – určitě nemá nic předem se sousedními státy dojednáno a jen blafuje.
  • Historicky – dokud jsme byli jedna republika, lidé v příhraničí využívali i nemocnice na slovenské straně a naopak. Pan ministr zřejmě netuší, že to byl pouze sousední okres/kraj, a zdravotní pojišťovny měly pojištěnce od Aše až k Čiernej pri Čope… Budu velmi rád jezdit do špitálu v Německu… proplatí mi pojišťovna tlumočníka? Ale zatím bych si tam mohl jezdit pro léky, nebo ne?
  • Mohl by mi někdo vysvětlit, proč je tento člověk ještě ve vládě? Léky stále slibuje a stále nejsou. Nedostatek doktorů řeší zvýšením přesčasových hodin, čímž prakticky popírá zákoník práce. Když není dostupná lékařská péče, tak, milí občánci, račte vyrazit do zahraniční nejen za kouskem žvance, ale i třeba za vytržením zoubku nebo likvidací slepého střeva.
  • Tak v naší vládě se asi vsadili, kdo vymyslí větší blbost. Ministr zdravotnictví je adept na první místo. Asi mu nedochází, kolik by taková péče naše pojišťovny stála. Pojišťovny se určitě hned budou ozývat. Už tak jim chybí finance. Nebo by byl nejraději, aby si český národ platil zdravotní pojištění a léčil se za hotové v zahraničí? Nebude levnější řešit to, aby byl i v pohraničí dostatek kvalitní zdravotní péče? Kde je ten problém? Je málo vystudovaných mediků nebo mají nízké platy? Dnes má pomalu člověk strach jít na urgentní příjem, aby ho tam vůbec někdo ošetřil.

Je Válek od Bohnic dalek? – opakuji titulek. Možná blíž, než si on sám vůbec dokáže představit.

Pavel Votruba

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here