Opravdu víte, kolik vás žije v domácnosti?

Já naivní srandista jsem si až dosud myslel, že přihláška jako taková je něco, s čím jsou obě strany náležitě srozuměny. Tedy ten, kdo přihlášku podává, ví o tom, že ji podává a že ten komu ji podává, o ní ví rovněž, resp. ví, že se k němu někdo hlásí, čili přihlašuje. Třeba si podáváte přihlášku ke studiu. Vy, coby potenciální student, víte, že se přihlašujete a studijní oddělení dané školy je taktéž obeznámeno s tím, že vy se o studium na ní ucházíte. Nebo si podáte přihlášku k pobytu. Vy o tom víte a přirozeně o tom ví i ten, ke komu se hlásíte, že tam budete bydlet. Ale, vážení, aby vám někdo někoho přihlásil k vám domů, že tam s vámi bydlí, i když de facto nebydlí, a vy o tom nevěděli zhola nic – to už je majstrštyk.

Máme tady jeden takový ošklivý…, nepěknou věc. Doslova cimrmanovskou (zapřísáhnul jsem se, že pana Svěráka již citovat nebudu, ale nakonec jsem si řekl, že Jára za svého spolustvořitele nemůže). Ale zpět k té nepěkné věci… To máte asi tak: bydlíte v bytě např. čtyři, jdete na úřad v rutinní záležitosti, zaplatit komunální odpad apod., a v tom najednou zjistíte, že vás je doma pět, že ten odpad musíte zaplatit ne za čtyři, ale za pět členů domácnosti. Kdybych byl žena, v prvních vteřinách šoku bych podezíral manžela z nemanželského potomka, kterého si do domácnosti z nějakého důvodu přihlásil. Toto podezření se ovšem záhy ukáže lichým. Úřednice vám totiž suše oznámí, že s vámi v domácnosti jakoby žije ukrajinský uprchlík.

Tu máš, tu máš domeček,

Čech je blbeček.

Přes den, večer, zrána

uděláme z něho blázna.

Právě tak si museli připadat pan Petr Horčička a paní Lenka Stochová z Uherska na Pardubicku. Oba šli nezávisle na sobě platit odpad a oba zjistili, že ve svých domácnostech mají nakvartýrovaného Ukrajince. Pozoruhodné je, že nikdo z kompetentních orgánů s tím nechce mít nic společného. Všichni od toho dávají ruce pryč.

Přímé důkazy pro toto své tvrzení sice nemám, ale na druhu stranu mně nikdo nevymluví, že takto se děje cíleně. Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška pro Seznam Zprávy uvedl, že žádost o dočasnou ochranu cizinců musí zahrnovat i potvrzení o zajištění ubytování, které je podepsané majitelem nemovitosti. Zároveň připustil, že se vyskytly případy, kdy majitelé nemovitosti nevěděli, že na svých adresách mají nahlášené osoby s udělenou dočasnou ochranou.

Když toto Krátoška připustil a my víme minimálně o dvou konkrétních případech, je jasné, že podpis majitele nemovitosti, nutný k onomu potvrzení o zajištění ubytování, musel někdo zfalšovat. Nebo už i tento potřebný podpis majitele nemovitosti považuje vnitro za zbytečnou formalitu, resp. neřeší ho, a střílí ubytovací adresy podle telefonního seznamu – takříkajíc padni komu padni?

Ptám se: Kolik takto nelegálně přihlášených Ukrajinců v České republice je? Ministr vnitra však mlčí a skrze výhružky organizátorům řeší sobotní demonstraci a hlavně – s největší pravděpodobností vyprovokovaný – incident u Národního muzea. Tady by věšel, kdyby mohl.

Upřímně vám řeknu, nechtěl bych být tím, který tohle všechno bude jednou vyšetřovat. Ne kvůli obtížné dostupnosti jednotlivých důkazů – těch se všude válí habaděj, ale kvůli té špíně. Kdybych si pak měl vybrat, radši bych od nevidím do nevidím jezdil s fekálním vozem… To bych se aspoň patlal v čistých s*ačkách.

Jan Čech

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy