Dostojte slibu, buďte prezidentem všech, vyzvala strana PRO Pavla

AKTUALIZOVÁNO

Strana PRO, která stojí za úspěšnou celonárodní demonstrací Česko proti bídě 11. března, na dnešní mimořádné tiskové konferenci vyzvala k diskusi nejen vládu, ale i prezidenta Petra Pavla, který v rámci návštěvy na Slovensku prohlásil, že se na pražském Václavském náměstí sešli lidé, kteří jdou jen bořit. »Rád bych pana prezidenta vyzval, aby si poslechl projevy, které na celonárodním setkání zazněly, včetně těch duchovních. Vyzýváme ke konstruktivnímu dialogu. Ani jednou jsme nevyzvali k násilí,« řekl předseda PRO Jindřich Rajchl.

»Reprezentujeme značnou část nespokojených občanů a odpovědí je nám mlčení. Vláda ani prezident nekomunikují s obrovskou částí lidí, kteří se namísto dialogu dočkali nálepky dezoláti nebo proruští trollové,« uvedl Rajchl a odmítl i to, že by strana PRO byla ohrožením demokratického vývoje společnosti. Tu naopak představuje vláda, která ignoruje požadavky občanů a na výzvy k jednání u jednoho stolu nereaguje. »Pan prezident v předvolební kampani i po svém zvolení opakovaně tvrdil, že chce jednat se všemi. Vyzývám ho: dostojte slibu, pozvěte nás. Jsme ochotni za vámi v jakýkoli den. Nepůjdeme tam dogmaticky, ale s ochotou naslouchat vašim protiargumentům. Nechceme bořit ani nejsme proruská chátra, to je lež,« zdůraznil šéf strany PRO.

Zopakoval, že i další akce 16. dubna bude nenásilná a PRO bude vždy odsuzovat jakoukoli formu agrese. »Nátlak musí být demokratický, přípustný v mezích zákona. Opakovaně vyzývám, aby nedocházelo k žádnému násilí. Nevyzýval bych ke stržení vlajky. Nejsem rád, že tam visí, ale to, když bude násilně stržena, naši situaci nevyřeší. Problémy jsou jinde,« řekl Rajchl a zmínil hlavně problematiku důchodů a krachy tuzemských firem.

Zneužití pravomocí a hrubé síly

Strana PRO se k incidentu, ke kterému došlo před budovou Národního muzea, kde se několik stovek lidí střetlo s policií, vyjádřila na tiskové konferenci velmi zevrubně. »Incidentu zneužil Vít Rakušan v České televizi, kdy vykreslil osoby, které tam stály, jako krvelačný dav, který se rozhodl zbořit Národní muzeum, čímž se snaži zdiskredivovat organizátory Setkání občanů, kteří se tam sešli proto, že naše požadavky, které jsme v únoru poslali vládě, jsou dodnes ignorovány,« řekl místopředseda PRO Ondřej Svoboda. Podle něj strana obdržela desítky až stovky videozáznamů incidentu před Národním muzeem, z nichž vyplývá, že rozhodně nešlo o nabuzený dav, který by útočil na budovu nebo policisty. »Byl to dav statický, který skandoval své požadavky a nechoval se agresivně,« uvedl Svoboda, zatímco novinářům byly pouštěny záběry dokládající jeho slova.

Vrátil se k tiskové zprávě Policie ČR, podle níž byla zadržena dvacítka osob kvůli údajnému protiprávnímu jednání spočívajícím v neuposlechnutí výzvy. Svoboda by rád věděl, o jakou výzvu šlo a jakým způsobem si sahala pro osoby do davu. »Žádná agrese se nestupňovala, ti lidé diskutují, na kordon netlačí, nenapadají policisty. A najednou z kordonu vybíhají policisté, vláčejí lidi, zaklekávají je a s použitím těchto donucovacích prostředků je pak někam odvádějí. Nedozvěděli jsme se, proč si policisté vybírali konkrétní lidi,« řekl Svoboda a okomentoval i záběry, kde byl zakleknut jistý účastník, přitom nekladl žádný odpor.

Jako naprosto nepřístupné označil video, kdy policisté na pokyn velitele v kukle vystartovali proti davu pro vytipovanou osobu. Následovaly údery pěstí i kopy, ale pak muži zákona odešli zpátky do formace, aniž by osobu zajistili. »To je zneužití pravomocí a hrubé síly. Jaký smysl mělo napadnout tuto osobu, není jasné. Pokud to byl profesionální zásah, jak tvrdí ministr vnitra, pak na svém místě nemá co dělat a měl by ministerstvo vnitra opustit,« konstatoval na adresu ministra Rakušana Svoboda.

Strana PRO žádá odbor kontroly policie ČR, aby prošetřila každý jednotlivý případ, který se odehrál. »Doslovně by měla být veřejnost seznámena s tím, které osoby tipovány, z jakého důvodu došlo k použití donucovacích prostředků a násilí proti občanům České republiky. A pan Rakušan by měl vyvodit osobní odpovědnost, kdy pár hodin po incidentu označí zásah za profesionální, i když nemá žádné informace,« konstatoval Svoboda.

Policisté navíc podle představitelů PRO dobře věděli, že davem demonstrantů v rámci setkání na Václavském náměstí chodí člověk s tlampačem a provokuje občany s tím, že po akci dojde ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. Pořadatelé demonstrace Česko proti bídě to strážcům zákona nahlásili a dostalo se jim odpovědí, že to »mají ignorovat«.

Wagnerovci? Provokace! Strana podává trestní oznámení

Provokací podle druhého místopředsedy Petra Vacka bylo i to, že se v davu objevili tři muži se symboly Wagnerovské polovojenské skupiny, jejichž přítomnosti pak zneužila na fotografiích mainstreamová média. »S demonstrací neměli nic společného. Přišli provokovat. Na tyto osoby podáme trestní oznámení skutková podstata paragrafu 405 trestního zákoníku za zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Doufáme, že budou podniknuta příslušná opatření,« uvedl Vacek.

Rajchl znovu zdůraznil i to, že akce u Národního muzea neměla s tzv. Celonárodním setkání Česko proti bídě nic společného. »Je potřeba si neplést propagandu a fakta. Naše akce nebyla v žádném případě míněna k tomu, aby provokovala agresi. Rakušan ji spojuje s následnými událostmi, ale to je demagogie a snaha nás zdiskreditovat. U Národního muzea jsme neměli nahlášeno shromáždění a nemohli tam ani poslat naši pořadatelskou službu. Policie bohužel na naše upozornění ohledně toho, co jisté spolky chystají po akci, nereagovala. Mohlo se tomu předejít,« pravil Rajchl.

Uvedl, že označit demonstraci jako proruskou má jediný smysl: lživě obvinit a očernit pořadatele i účastníky. »To, že se tam objevili tři lidé se znaky, s nimiž nesouhlasíme, nečiní ze stotisícového davu proruské síly. To je, jako bych řekl, že všichni členové ODS jsou jako pan Novotný, který vyzývá k válce, nebo všichni v hnutí STAN jsou podvodníci kvůli kauze Dozimetr. To je neférové a podpásové. Také jsem začínal demonstraci otázkou, jestli tam lidé přišli na podporu Ruska a ozvalo se hromové NE. A když se měli vyjádřit, jestli jsou tam kvůli České republice, ozval se jásot. Nikde nebyly ruské vlajky, no a vyfotit tři provokatéry a spojovat je s námi, je neférové jednání mainstreamových médií a ministra vnitra s cílem lživě o naší akci informovat,« řekl Rajchl a následné prohlášení Víta Rakušana o tom, že »nebude mít slitování« považuje za návrat do padesátých let minulého století.

»Stojíme za docentem Ševčíkem!«

Na přímý dotaz iportaL24.cz se Rajchl zastal děkana národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka, kterého rektor Petr Dvořák vyzval k rezignaci a proti němuž dnes demonstrovala část studenstva kvůli jeho účasti na akci před Národním muzeem. »To je zásadní spor,« řekl Rajchl. »Docent Ševčík je bezdůvodně terčem napadání. Máme záběry, v nichž se dožaduje komunikace s velitelem zásahu a je bezohledně přimáčknut. Jak je možné, že tady někdo útočí na děkana VŠE. Vysoce postavený akademik se dočká pozvání na kobereček k rektorovi, aby vysvětlil svou účast na nějaké akci, nebo odstoupil. Děkan nemůže projevit svůj občanský názor? Jsem si jist, že kdyby byl na demonstraci Milionu chvilek, tak by si ho rektor nezval. Říkat, že docent Ševčík chtěl prorazit kordon těžkooděnců, může jen někdo s chorou myslí. Přišel tam diskutovat, a teď to má vysvětlovat? Pro mě je šokující, že tomuhle naše demokratická společnost tleská. Lidé se smějí účastnit jen v uvozovkách správných akcí, jinak přijdou o svůj post nebo o své zaměstnání? Je to šílené, že může být někdo odvolán za svůj občanský postoj,« řekl Rajchl a dodal, že Česká republika směřuje k nové totalitě. »Děkan Ševčík má přece právo jít na jakoukoli akci. My za ním plně stojíme!«

Na další přímý dotaz iportaL24.cz týkající se toho, zda hodlá strana PRO spolupracovat s opozičními parlamentními stranami či protivládními mimoparlamentními subjekty, odpověděl Rajchl, že jsou »otevřeni jakémukoli dialogu«. Z hlediska spolupráce s odbory připomněl účast Bohumíra Dufka, předsedy druhé nejsilnější odborové organizace – Asociace samostatných odborů – na sobotní demonstraci, kdy to za své vystoupení »schytal« od šéfa ČMKOS Josefa Středuly. »Pan Středula se někam postavil v rámci své prezidentské kampaně a pokračuje v téhle lince dál,« dodal Rajchl a naznačil, že PRO se na rozdíl od Středulových odborů hodlá i nadále stavět za zaměstnance, usilovat o prosperitu a mír v České republice.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

8 KOMENTÁŘŮ

 1. Neplní předvolební sliby. (Mimochodem, neplnění předvolebních slibů je podle stoupenců majdanu důvodem k násilnému svržení zákonně zvoleného prezidenta…)

 2. O výsledku voleb nerozhoduje počet hlasy občanů ale to , kdo a jak hlasy .spočítá.
  Podívejme se, jak vláda USA vyrobila pana Guajda prezidentem VENEZUELY. LID Venezely si zvolil prezidentem Venrzuely pana MADURA. Vláda USA a Dalších zhruba 30 prezidentů označilo za prezidenta Venezuely pana Guaida, který na funkci prezidenta Venezuely ani NEKANDIDOVAL. Někteří bankéři uloupily nějaký majetek LIDU Venezuely, který byl v zahraničních bankách, mimo jiné v Anglické bance.
  ——Nestydatým způsobem jmenovali někteří kapitalisté z USA, prezidentem Ahganistanu pana Karzaiho, , ktrého, po okupaci Afganistanu, přivezli z USA.
  —V ČSSR byl, v době voleb pana Havla, v ČSSR občan USA, McLain.
  Na Ukrajině si lidé zvolili prezidentem pana Janukoviče. Následovalo upalování a ubíjení policistů, kteří bránili státní banku a ministerstva a potom byl jmenován těmi kdo řídili vraždění policistů ,předsedou vlády Jaceňuk.
  –Je Petr Pavel ZVOLENÝM prezidentem ČR ? My víme jen to, co nám CENZOR vědět dovolí nebo povídá.Co my víme, nic nevíme

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy