Vládou zpolitizovaný návrh státního rozpočtu na rok 2024

Návrh jde na drakonické snižování výdajů prakticky ve všech kapitolách. Nárůst je pochopitelně v kapitole ministerstva práce a pak už jen v jediné kapitole státního rozpočtu. A tou je kapitola ministerstva obrany, v níž je rozpočet o 48 miliard Kč oproti předchozímu roku vyšší. Takže rozpočet ministerstva obrany, který ještě před pěti či šesti lety nepřesahoval 50 miliard Kč v běžném roce, je nyní na více než trojnásobku.

Především američtí zbrojaři (nákup stíhaček F-35 si vyžádá částku vysoce převyšující 100 mld. Kč) by měli poděkovat ruskému prezidentovi za vojenskou operaci na Ukrajině, která zbavila zábran všechny přátele zbrojařů v politických elitách evropských zemí, členských státech NATO, včetně České republiky. Je to v zásadě neslýchaná drzost vlády, pokud přichází s návrhem rozpočtu, který je postaven zatím na jejich záměrech, jež nejsou podloženy příslušnou legislativní úpravou jednotlivých výdajů i příjmů státního rozpočtu, která by prošla parlamentem formou nového zákona či změn stávajících zákonů.

Vláda naštěstí upustila od snižování mezd veřejných zaměstnanců, což bylo opatření, které vzbudilo široký odpor a možná, že tak to bylo i zamýšleno. Předhodit veřejnosti, zaměstnancům ve veřejné správě a odborům kost, do které se s chutí zakousnou, a pak prosadit desítky dalších opatření, které budou mít drakonický dopad na život a životní úroveň českých lidí.

Rozpočet je absurdní v mnoha směrech. V letošním roce vláda počítá se schodkem 295 miliard Kč. Realita schodku se může pohybovat mezi 350-400 miliardami Kč. Vláda nejprve řešila tzv. konsolidační balíček. A až nyní se dostává k řešení hrozícího vysokého překročení plánovaného schodku státního rozpočtu na letošní rok. Pro příští rok chce vláda mít rozpočtový schodek mezi 235 a maximálně 271 miliardami Kč. Vláda počítá s tím, že příjmy státního rozpočtu budou v příštím roce nižší o 29 miliard Kč a v absolutním vyjádření budou příjmy státního rozpočtu 1,9 bilionu Kč. Tzv. vládní balíček se má promítnout meziročním poklesem výdajů rozpočtu o 89 mld. Kč.

Tedy všude, kde to půjde, bude vláda škrtat a škrtat a to vlastně s jedinou výjimkou, a to jsou vojenské výdaje. Tam se bude přidávat a přidávat, jak to představitelé české exekutivy říkají. Oni totiž považují 2 % z HDP na obranu za minimální výši. Prostě na důchodcích se bude šetřit, na státních zaměstnancích rovněž (těm se nebudou valorizovat platy a budou tedy dále klesat reálné mzdy). Budou se krátit sociální výdaje pro zdravotně postižené atd.

A v tomto chimérickém a asociálním duchu chce vláda rozvíjet rozpočtovou politiku ještě v letech 2025 a 2026. V roce 2026 by se podle propočtů ministerstva financí už měl schodek státního rozpočtu dostat na 175 miliard Kč. To už by znamenalo, že stát plní jedno z rozpočtových kritérií, tedy nepřekročí výší rozpočtového schodku 3 % HDP. Už z této představy poznáváme, že je to další chiméra. Česko i sousední Německo jsou navíc postiženy stagnací ekonomiky. A té se hned tak, pokud bude pokračovat válka na Ukrajině, nezbaví.

Jiří Paroubek

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy