Rozšíření BRICS ukončuje éru dominance dolaru a hegemonie USA

Rozšíření BRICS, k němuž se chce připojit řada zemí, přináší konec dominance dolaru jako hlavní světové měny a v důsledku toho i éry hegemonie USA, uvedla ve svém článku Korejská centrální tisková agentura.

Agentura poukázala na to, že od vzniku brettonwoodského systému se USA »dopouštěly celosvětového drancování na způsob získávání výhod z ražby založené na dominantním postavení dolaru a využívaly dolar jako prostředek k realizaci svých politických cílů«. »Je dobře známo, že mezinárodní měnový systém založený na dolaru se spolu s vojenskými prostředky stal dvěma pilíři podporujícími nadvládu USA nad světem,« upozornil analytik mezinárodních vztahů Jong Il Hyon.

Podle jeho názoru se »USA již téměř sto let uchylují ke všem prostředkům a metodám, aby si udržely nadvládu dolaru jako klíčové měny,« zejména se dopouštějí takových činů, jako je uvalování sankcí na země, které se USA nelíbí.

Novinář poukazuje na to, že typickým příkladem takové politiky byly ekonomické sankce proti Rusku v souvislosti se situací na Ukrajině, ale tato politika »sekery vyrobené USA zvané sankce a nátlak podřezává USA nohy«. »Rusko výrazně snížilo závislost na dolaru tím, že v obchodě s jinými zeměmi, včetně Číny a Indie, zavedlo místo dolaru národní měnu, a členské státy BRICS daly podněty k vývoji nové mezinárodní měny, která ve vzájemném obchodě nahradí americký dolar,« upozornil Jong Il Hyon.

»Skutečnost dokazuje, že právě svévolné praktiky USA, které se snaží udržet si světovou nadvládu, urychlily světové kroky za bojkot dolaru, podnítily vznik nového měnového systému a podnítily mnoho zemí k přistoupení k BRICS,« dodal novinář. »Bezprecedentní mezinárodní kroky k omezení používání dolaru a tendence mnoha zemí vstoupit do BRICS urychlují konec dolaru jako klíčové měny a konec hegemonismu USA v souladu s ním,« uzavřel Jong Il Hyon.

Předsednictví BRICS převzala 1. ledna 2023 Jihoafrická republika. Rusko převezme předsednictví organizace v roce 2024. O členství ve skupině již požádaly mimo jiné Alžírsko, Argentina a Írán, zájem o vstup projevily také Saúdská Arábie, Turecko a Egypt.

(TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. … je to jako, když jste v partě letitým šéfem a pak vás chce někdo “sundat”. Budete škodit jak se dá. Vyvoláte pranici v té partě, budete lhát, intrikovat ať to stojí co to stojí! 😡

  2. Kilicdaroglu se sešel, bez vědomí erdogana, s vyslancem USA aby projednali společný postup po volbách ať dopadnou jakkoliv. Turci si myslí že bankéři, obchodníci, velkostatkáři a další kapitalisté z USA nejsou oprávněni zasahovat do voleb v Turecku a jmenovat prezidenta Turecka.
    —Z dezinformačního webu:
    Celý svět nenávidí Spojené státy, řekl turecký ministr vnitra Suleiman Soylu během setkání s mládeží v Istanbulu. Americké úřady doufaly, že do čela Turecka postaví stejného prezidenta jako Vladimir Zelenskij na Ukrajině.
    „Toto není volba Tayyipa Erdogana, to je volba budoucích generací Turecka, volba naprosté nezávislosti Turecka,“ uzavřel ministr.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy