Populace levhartů v Indii vzrostla za čtyři roky téměř o osm procent

Počet levhartů v Indii se mezi lety 2018 a 2022 zvýšil o téměř osm procent. Svědčí o tom výsledky studie citované indickým Ministerstvem životního prostředí, lesů a klimatických změn.

Populace této kočkovité šelmy byla hodnocena v rámci pravidelného průzkumu počtu tygrů v Indii. Takové zprávy jsou vypracovávány každé čtyři roky a jsou společným dílem Národního úřadu pro ochranu tygrů, Indického institutu pro divokou přírodu a ministerstva lesnictví.

»Populace levhartů v Indii se odhaduje jako stabilní na 13 834 jedinců (průměrný odhad se pohybuje v rozmezí 12 616 až 15 132) oproti 12 852 jedincům (mezní hodnoty se pohybují v rozmezí 12 172 až 13 535) v roce 2018,« uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Přírůstek obyvatelstva ve sledovaném období tedy činil 7,4 %. Dokument konstatuje, že dynamika počtu obyvatel zhruba odpovídá ročnímu tempu růstu o 1 procento. Ministerstvo také upozorňuje, že vzhledem k tomu, že sčítání počtu levhartů bylo součástí studie počtu tygrů, nepokryli odborníci všechny biotopy prvně jmenovaných, protože se zcela neshodují. Autoři zprávy odhadují, že experti při svých pozorováních pokryli 70 % populace.

Nejvíce levhartů – téměř 4000 jedinců – žije v Madhjapradéši. S odstupem následují Maháráštra (téměř dva tisíce), Karnátaka (asi 1,9 tisíce) a Tamilnádu (něco přes tisíc). Autoři studie se domnívají, že pozitivní dynamika počtu levhartů je důsledkem státního programu na ochranu tygrů, díky němuž vznikla chráněná území, kde mohou zvířata vést svůj obvyklý způsob života mimo lidská sídla. »Výsledky studie zdůrazňují důležitou roli chráněných území při zachování populace levhartů,« uvedlo ministerstvo.

Indické úřady věnují problematice ochrany velkých druhů volně žijících koček značnou pozornost. Konkrétně v roce 2022 země zahájila program obnovy populace gepardů. Endemické poddruhy gepardů v Hindustánu vyhynuly v polovině minulého století. Ve čtvrtek také vyšlo najevo, že kabinet schválil financování vytvoření »Mezinárodní aliance velkých koček« se sídlem v Indii. Vznik takové aliance, jejímž cílem je zachování populací velkých druhů divokých koček, inicioval v roce 2019 indický premiér Naréndra Módí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy