Úmluva o mokřadech: Úbytek světových mokřadů je třeba urychleně řešit

Rychlý úbytek mokřadů na světě je třeba urychleně zvrátit obnovením životně důležitých ekosystémů, prohlásil ve čtvrtek u příležitosti Světového dne mokřadů generální tajemnice Úmluvy o mokřadech Musonda Mumba s tím, že je také třeba zvýšit povědomí o této problematice.

Mumba uvedla, že téměř 90 % světových mokřadů bylo znehodnoceno nebo ztraceno, »což znamená, že mokřady ztrácíme třikrát rychleji než lesy«. »Je naléhavě nutné zvýšit celosvětové povědomí o mokřadech, aby se zastavil a zvrátil jejich rychlý úbytek, a podpořit opatření k obnově a ochraně těchto životně důležitých ekosystémů,« zdůraznila. Dodala, že na splnění cílů udržitelného rozvoje OSN zbývá světu pouhých sedm let.

Musonda Mumba, generální tajemnice Ramsarské úmluvy, předává čínskému zástupci osvědčení o akreditaci, které uznává Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej jako mezinárodní město mokřadů, během 14. zasedání konference smluvních stran (COP14) Ramsarské úmluvy o mokřadech v Ženevě, Švýcarsko, 10. listopadu 2022. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Úmluva vyzývá jednotlivce, aby se vědomě rozhodli minimalizovat svůj vlastní dopad na mokřady, aby vzdělávali a aktivizovali ostatní, aby se zapojili do obnovy mokřadů, a aby se připojili k úsilí o obnovu mokřadů na lokální úrovni. Mumba doporučila, aby vlády a další zúčastněné strany vytvořily národní soupis mokřadů, stanovily konkrétní cíle pro jejich obnovu a podporovaly správné postupy hospodaření.

Hejno volavek popelavých v národní přírodní rezervaci Tung-čaj-kang v jihočínské provincii Chaj-nan, 30. ledna 2023. FOTO Xinhua/Yang Guanyu)

Mokřady podporují kritické ekosystémy a biologickou rozmanitost na Zemi, protože 40 % všech rostlinných a živočišných druhů žije nebo se rozmnožuje právě v nich. Jsou také životně důležité pro život člověka, protože mokřady mají zásadní význam nejen pro zemědělství a rybolov, ale fungují také jako zdroje a čističky vody a zajišťují naše pobřeží. Kromě toho jsou mokřady největším přírodním úložištěm uhlíku na planetě.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy