V Austrálii byly objeveny dva dosud neznámé druhy myší

Australští biologové objevili v severozápadní a severovýchodní oblasti Austrálie dva dosud neznámé druhy myší, které byly v minulosti mylně považovány za součást druhu hlodavců Pseudomys delicatulus, jehož zástupci žijí v mnoha oblastech jižního kontinentu. Informovalo o tom tiskové oddělení Australské národní univerzity (ANU).

»Nové genomické technologie nám umožnily prokázat, že domnělou populaci Pseudomys delicatulus tvoří ne jeden, ale hned tři různé druhy myší. Objev a pojmenování těchto dvou nových druhů hlodavců je důležitým krokem k zajištění jejich ochrany ze strany orgánů ochrany přírody,« uvedla výzkumná pracovnice ANU Emily Roycroftová, jejíž slova cituje tisková služba univerzity.

Výzkumníci učinili tento objev v rámci jakéhosi genetického sčítání, které vědci provedli mezi myšmi druhu Pseudomys delicatulus, jejichž populace žijí na severu a západě Austrálie. Tito hlodavci jsou nejmenšími australskými hlodavci a jedním z mála druhů placentálních savců, kterým se podařilo proniknout na jižní kontinent bez lidské pomoci.

Australští biologové již dlouho předpokládají, že v populacích těchto hlodavců se mohou vyskytovat nejen kříženci mezi Pseudomys delicatulus a jinými myšmi, ale také zástupci velmi podobných, ale odlišných druhů rodu Pseudomys. S podobnými úvahami výzkumníci odchytili 111 domnělých jedinců tohoto druhu myši v oblasti Pilbara na severozápadě Austrálie a na severovýchodě kontinentu.

Vědci dekódovali a porovnali strukturu genomů těchto myší a zjistili, že populace Pseudomys delicatulus ukrývají dva dosud neznámé druhy hlodavců, jeden pojmenovaný Pseudomys pilbarensis na počest oblasti svého výskytu a druhý Pseudomys mimulus. Oba tyto druhy hlodavců byly dříve poddruhy Pseudomys delicatulus, ale nedávno, asi před 480 000 lety, se oddělily do dvou samostatných druhů s jedinečnými sadami chromozomů. Jak vědci poznamenávají, díky této vlastnosti jsou Pseudomys pilbarensis a Pseudomys mimulus obzvláště zajímavé pro studium, protože jejich pozorování a analýzy struktury jejich genomu pomohou vědcům pochopit, jak různé geografické a přírodní faktory ovlivňují proces vzniku a izolace nových druhů savců.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy