Bolsonaro spojil pohřeb s volební kampaní, čelí za to kritice

Brazilský prezident Jair Bolsonaro si vysloužil kritiku za to, že svůj pobyt v Londýně kvůli pohřbu britské královny Alžběty II. o víkendu využil k improvizované volební kampani. Prezidentské volby se v Brazílii konají v říjnu a podle průzkumů má větší šanci je vyhrát Bolsonarův levicový rival.

»Jsme tady v okamžiku lítosti a hluboké úcty ke královské rodině a lidu Spojeného království,« řekl Bolsonaro z balkonu ambasády v luxusní londýnské čtvrti Mayfair k desítkám svých příznivců, kteří ho zdravili máváním brazilskými vlaječkami.

Brazilský prezident poté přešel k tématu voleb, jejichž první kolo se v největší latinskoamerické zemi koná už 2. října. Skupinu, která ho přišla přivítat, označil za část populace, která zosobňuje »to, co se skutečně děje v Brazílii,« a která musí rozhodnout o »budoucnosti« v říjnových volbách.

»Víme, kdo je na druhé straně a co nám chtějí implantovat do naší Brazílie,« řekl v Londýně mimo jiné Bolsonaro. Dodal, že jeho země »nechce diskutovat o liberalizaci drog ani potratů« a rovněž »nepřijme genderovou ideologii«. »Naším heslem je Bůh, vlast, rodina a svoboda. A toto je přesvědčení velké většiny brazilského lidu,« dodal. »Při vší úctě k ostatním zemí světa, Brazílie je země zaslíbená,« řekl také Bolsonaro.

Podle průzkumů je favoritem brazilských voleb levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, který londýnské vystoupení svého krajně pravicového rivala zkritizoval a označil za »volební kampaň«. »Místo toho, aby jel na poslední rozloučení s královnou, měl raději navštívit pozůstalé a sirotky po obětech covidu-19,« napsal na Twitteru Lula da Silva. Znovu rovněž Bolsonarovi vytkl, že nekoupil včas vakcíny proti covidu-19. Brazilský prezident si za svůj laxní přístup k pandemii vysloužil širokou kritiku.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy