Británie krotí nelegální migraci, po vyhoštění má platit úplný zákaz návratu

Britské úřady hodlají zavést časově neomezený zákaz vstupu do království a získání občanství pro nelegální migranty, kteří se do země dostanou lodí přes průliv La Manche. V pondělí o tom informoval deník Daily Mail.

»Nepovolíme nelegálním přistěhovalcům, aby se po vyhoštění vrátili do Spojeného království,« uvedl zdroj z britské vlády. Nyní jim hrozí zákaz vstupu na dva až deset let. Ti, kteří nelegálně připlují po moři, budou okamžitě deportováni do Rwandy, s níž mají dohodu, nebo do jiných bezpečných třetích zemí.

Podle odborníků budou tyto plány konzervativní vlády čelit ostrému odporu ochránců lidských práv. Program, který zahájil bývalý premiér (2019-2022) Boris Johnson a jehož cílem bylo posílat nelegální migranty do Rwandy, se nikdy neuskutečnil kvůli postoji Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). Někteří britští politici tvrdí, že by jejich země měla odstoupit od Evropské úmluvy o lidských právech.

Podle statistik britského ministerstva vnitra se počet nelegálních přistěhovalců, kteří se přes kanál La Manche dostávají do Spojeného království, v posledních čtyřech letech neustále zvyšuje, a to navzdory slibům vládnoucí Konzervativní strany, že bude proti nelegální imigraci bojovat. V roce 2018 jich bylo 299, v roce 2019 1800, v roce 2020 již 8400 a v roce 2021 28 500 případů využívajících nelegální námořní cestu. V loňském roce se počet zvýšil o 60 % na 45 700 a letos se předpokládá, že překročí 65 000. Britský premiér Rishi Sunak již dříve označil boj s nelegálními přistěhovalci za jeden z pěti hlavních cílů svého kabinetu.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy