Soudce z Illinois rozhodl o zákazu Trumpa ve státních primárkách

Soud ve státě Illinois rozhodl, že bývalý americký prezident Donald Trump by neměl mít dovoleno zúčastnit se primárek Republikánské strany. Informovala o tom ve středu CNN.

Rozhodnutí soudce bylo založeno na článku 3 14. dodatku Ústavy USA. Podle něj nesmí nikdo zastávat žádný úřad ve službách Spojených států nebo jakéhokoli konkrétního státu, pokud se poté, co přísahal věrnost, »zúčastnil vzpoury nebo povstání proti Spojeným státům nebo pomáhal či podporoval jejich nepřátele«.

Poznamenává se však, že soudce odložil výkon rozhodnutí do pátku, dokud se Trump neodvolá.

Již dříve, koncem ledna, volební rada státu Illinois jednomyslně zamítla žalobu požadující vyškrtnutí exprezidenta z volebních lístků v primárkách místní Republikánské strany. Všech osm členů volební komise dospělo k závěru, že nemají pravomoc určit, zda je jeho vyloučení možné.

Dne 6. ledna 2021 vtrhli do amerického Kongresu příznivci Trumpa, tehdejšího amerického prezidenta, aby zabránili schválení výsledků prezidentských voleb z listopadu 2020. V nich zvítězil demokrat Joe Biden. Během nepokojů uvnitř budovy policie zastřelila jednoho demonstranta.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy