Bývalá brazilská vláda čelí podezření ze zanedbání lékařské péče v Amazonii

Brazilská federální policie bude vyšetřovat úmrtí dětí amazonského kmene Janomamů (též Yanomamiové), k nimž podle nové levicové vlády zřejmě přispělo chování předchozího krajně pravicového kabinetu Jaira Bolsonara. Policie povede vyšetřování úředníků na »všech úrovních« kvůli podezření ze zanedbání lékařské péče, ale také kvůli způsobení humanitární krize v důsledku ilegální těžby v oblastech obývaných těmito indiány. Ty o víkendu navštívil i prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který jejich situaci označil za genocidu.

Ministerstvo pro domorodé národy, zřízené tento měsíc novou vládou, před několika dny oznámilo, že v kmeni Janomamů za předchozí čtyři roky Bolsonarovy vlády zemřelo 570 dětí mladších pěti let na léčitelné nemoci, podvýživu a malformace způsobené rtutí či dalšími toxickými kovy používanými při ilegální těžbě v oblastech obývaných indiány.

Genocida kmene Janomamů

Ministr spravedlnosti Flávio Dino uvedl, že k úmrtím dětí a humanitární krizi tohoto domorodého kmene zřejmě přispěli úředníci předchozí vlády, kteří zanedbali dodávky léků či vakcín proti covidu-19 a nezajistili dostatečný přístup tamních obyvatel ke zdravotní péči.

»To, co jsem viděl v Roraimě, je víc než humanitární krize, to je genocida. Úmyslný zločin proti Janomamům spáchaný vládou necitlivou k utrpení brazilského lidu,« napsal v neděli na Twitteru brazilský prezident Lula s odkazem na vládu svého předchůdce Bolsonara. Komentoval sobotní návštěvu přeplněné kliniky pro pacienty z kmene Janomamů v Boa Vistě, metropoli brazilského státu Roraima.

Důsledek nelegální těžby

Ministr Dino uvedl, že policie bude věnovat pozornost také ilegální těžbě v brazilské Amazonii, k jejímuž rozšíření podle něj přispěl Bolsonaro. »Kromě ignorování a zanedbání povinností je hlavní příčinou této genocidy invaze 20 000 ilegálních těžařů, jejich přítomnost tehdejší prezident podporoval. Tito těžaři otrávili řeky rtutí a způsobili tak destrukci a smrt,« napsal také Lula o víkendu na Twitteru.

V Brazílii, která má na 216 milionů obyvatel, žije asi 850 000 příslušníků tří stovek domorodých kmenů. Jejich sdružení APIB už dříve také obvinilo Bolsonarovu vládu z »genocidy, etnocidy a ekocidy«. Z genocidy domorodého obyvatelstva a zločinů proti lidskosti některá sdružení Bolsonara obvinila i u Mezinárodního trestního soudu (ICC).

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy