Čínsko-francouzský duch: Co stojí za 60 lety výjimečného přátelství?

V události, která byla tehdy označena za »diplomatickou jadernou explozi,« se Francie před 60 lety, kdy svět ještě sužovala studená válka, stala první velkou západní zemí, která navázala diplomatické vztahy s Čínou.

»Vláda Čínské lidové republiky a vláda Francouzské republiky jednomyslně rozhodly o navázání diplomatických vztahů,« uvedly Peking a Paříž ve společném komuniké vydaném 27. ledna 1964. »Tímto se dohodly, že si do tří měsíců vymění velvyslance.«

Toto komuniké o navázání oficiálních vztahů, zahrnující jen o něco málo více než 40 čínských znaků ve dvou větách, bylo nejkratším komuniké s nejunikátnějším zněním v celé historii čínské diplomacie.

Čínský prezident Si Ťin-pching ve videoproslovu na recepci u příležitosti oslavy 60. výročí navázání bilaterálních vztahů v lednu 2024 vysoce ocenil význam zahájení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a označil jej za významnou událost v historii mezinárodních vztahů.

»Předseda Mao Ce-tung a generál Charles de Gaulle s mimořádnou moudrostí a odvahou otevřeli dveře výměnám a spolupráci mezi Čínou a Západem a přinesli světu naději během studené války,« řekl čínský prezident Si Ťin-pching.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy