Pravice se opět pokouší veřejný důchodový systém ořezat a zprivatizovat

Podobné pokusy tu už v minulosti byly, ale nedopadly dobře. Možnost spolehnout se na důstojné zajištění ve stáří díky veřejným důchodům zásadně posiluje důvěru veřejnosti v demokratickou politiku.

Průběžný důchodový systém je nezničitelný, prověřila to celá desetiletí jeho fungování. Je páteří důchodových systémů v mnoha zemích. Prostředky, které důchodovým systémem procházejí, totiž nemůže nikdo prohrát na burze ani odcizit. U čistě soukromých penzijních fondů takové riziko jednoznačně existuje. Výnos u nich je nejistý a nikdy nezaručí, že vložené prostředky si alespoň uchovají svoji reálnou hodnotu. Veřejný průběžný systém je vůči tomu z principu mnohem odolnější.

Sociální demokracie opakovaně přichystala konkrétní plán, jak má důchodový systém v České republice fungovat, aby byl sociálně spravedlivý a dlouhodobě udržitelný. Náš plán nestojí jen na dílčích úpravách. Jde o plán, jak v sociálně tržním hospodářství pracovat s rozdělováním dostupných zdrojů. Koneckonců na začátku tohoto týdne jsme navrhli prezidentovi republiky, že jsme ochotni s ním do jím moderované diskuse přispět.

Žádné spravedlivé a pro společnost prospěšné změny důchodového systému nejsou možné beze změny nyní už zastaralého daňového systému v České republice. Současná hádka o prodlužování důchodového věku a nuceném vkládání peněz do soukromých důchodových fondů stojí na mylných předpokladech. Debata, která pomíjí budoucnost našeho daňového systému, je jen mediální přestřelkou a dnešním i budoucím seniorům může – stejně jako naší republice – jenom ublížit.

To, že bez skutečných alternativ není jednání možné, ukázal i poslední vývoj. Jsem přesvědčen, že ve své roli prezidenta republiky můžete debatě o podobě důchodového systému zásadně prospět. Zároveň jsem přesvědčen, že další otevření a rozšíření debaty ji učiní smysluplnější a bohatší.

Sociální demokracie má propracovaný plán budoucí spravedlivé podoby důchodového systému. Prodlužování povinné doby pojištění, faktické zrušení předčasných důchodů, omezování výchovného, snížení valorizace důchodů v době vysoké inflace jsou jen některé dobře viditelné příklady dílčích změn našeho důchodového systému, které poškodí občany, ale skutečný problém nevyřeší.

Nesourodost a nekoncepčnost vládní revize parametrů důchodové reformy jen smutně ilustruje poslední nápad ministerstva práce a sociálních věcí, že by bezdětní měli přispívat do důchodového systému vyššími odvody. Pokuta za bezdětnost přichází navíc od lidovců, kteří chtěli být ještě na začátku této vlády jejím sociálním svědomím. Jsou tisíce rodin, které nemohou mít děti ze zdravotních důvodů, jiné na to jednoduše nemají peníze. A tyhle lidi chtějí lidovci diskriminovat?

Vláda i opozice navíc pomíjejí, že délka lidského života ve zdraví zůstává pořád nízká a že problémy s dostupností lékařské péče budou zdravotní stav celé populace dále zhoršovat, přinejlepším konzervovat. I to se promítne do situace našeho penzijního systému a do nároků na něj. Přehazovat odpovědnost za zajištění na stáří na občany, kterým často nezbývají prostředky na to, aby si je odkládali stranou, je schováváním hlavy do písku.

Michal Šmarda, předseda SOCDEM

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

 1. Šmarda svým zjevem a politikou je ukázkou současné politické žumpy. Ztrátou značky ČSSD a nahrazením socdem ukazují ,že jsou prodejné čarodejnice.

 2. ČSSD – jeden úředník ministerstva financí a Sobotka z čssd- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi. Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
  —ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.
  —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
  –—Ve sněmovně byl projednáván zákon, podle kterého , po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny bude VZP předána nejsilnější zdravotní pojišťovně na TRHU- tedy SOUKROMÉ ZAHRANIČNÍ pojišťovně-majiteli této pojišťovny. ( Státní VZP nemůže přirozeným způsobem zkrachovat ) .POSLANEC Rath se proti tomuto zákonu postavil- za několik dnů byl a uvězněn. Poslanci KSČM a za čssd, až na jednoho, hlasovali pro vydání POSLANCE Ratha policistům a policistkám k uvěznění .
  —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat

 3. Šmarda sklízí ovoce své politické práce proti lidem v ČR.
  Šmarda jako předseda sociální demokracie volil demonstrativně v prezidentských volbách válečného štváče lampasáka v.v. Petra Pavla.
  Sociální demokracie pod vedením Šmardy je totálně zdiskreditovaná a absolutně nevolitelná. Doufám, že se nedostane do českého Parlamentu.
  Teď se Šmarda doprošuje hradního gaunera, kterému je tento národ u zadní části těla a podepíše Fialovi a Rychetského Pětikoalici jakékoliv svinstvo.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy