Dům na Floridě zřejmě prostřelil dvoukilový kus kovu z Mezinárodní vesmírné stanice

NASA vyšetřuje případ, kdy značný kus kovu, který byl pravděpodobně součástí vyřazené nákladní palety s devíti vyčerpanými nikl-vodíkovými bateriemi z Mezinárodní vesmírné stanice, prorazil střechu a dvě patra domu na Floridě. Inženýři americké agentury pro výzkum vesmíru analyzují válcovitý kovový předmět, který váží cca 2 kilogramy a 8. března odpoledne doslova prostřelit dům v Naples na Floridě. Výsledek zatím není znám, o čemž napsal deník The Guardian.

»Byl to ohromný hluk. Málem to zasáhlo mého syna. Byl o dva pokoje dál a všechno to slyšel,« řekl majitel domu Alejandro Otero pro televizní stanici WINK News, která je pobočkou CBS pro jihozápadní Floridu. »Něco se prodralo domem a udělalo velkou díru ve střeše, stropech a podlahách,« popsal Otero, který byl v době zásahu domu na dovolené, kam mu syn ihned zavolal. »Když jsme to uslyšeli, říkali jsme si, že to není možné, a pak mě hned napadlo, že to byl meteorit. Z dovolené jsme se hned vrátili domů. Třásl jsem se. Byl jsem úplně v šoku. Jaká je šance, že něco dopadne na můj dům takovou silou, aby to způsobilo takové škody? Nyní jsem nesmírně vděčný, že se nikomu nic nestalo,« dodal majitel.

Vědecký internetový časopis Ars Technica napsal, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že kus pocházel z vesmírné stanice (ISS). Poznamenal, že americké vesmírné velitelství zaznamenalo návrat kusu vesmírného odpadu do atmosféry nad Mexickým zálivem na dráze směrem k jihozápadní Floridě ve 14:29 toho dne, tedy pouhých pět minut předtím, než Oterova domácí bezpečnostní kamera zachytila zvuk nárazu.

Mluvčí NASA Josh Finch sdělil vědeckému serveru Ars Technica, že NASA trosky tělesa z domu vyzvedla, a že »analýza proběhne co nejdříve, aby se určil její původ. Další informace budou k dispozici, jakmile bude analýza dokončena,« ačkoli někteří odborníci na vesmír se domnívají, že odpověď již znají.

V březnu 2021 byla z ISS vyhozena 2,6tunová nákladní paleta s devíti vyčerpanými bateriemi z ISS, o velikosti cca dvakrát větší než standardní kuchyňská lednice, což byl největší předmět z hlediska hmotnosti, který byl kdy z orbitální stanice vyhozen, uvedla tehdy NASA.

Paleta s vyčerpanými bateriemi měla provést »nekontrolovaný návrat« někdy mezi 7. a 9. březnem 2024, přičemž astronom a astrofyzik Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonova centra pro astrofyziku napsal na sociální síti X, že »Při návratu do atmosféry zcela neshoří. Na zemský povrch pravděpodobně dopadne asi půl tuny úlomků.«

Otero reagoval na tweet fotografiemi poškození domu a předmětu, kteří ho způsobil, a uvedl, že napsal agentuře NASA vzkazy na sociální síti X a emaily, které mu nebyly vráceny. Nyní chce vědět, kdo zaplatí škody na jeho domě.

»Dobrý den. Vypadá to, že jeden z těch kousků minul Ft Myers a přistál v mém domě v Naples. Prorazil střechu a prošel dvěma patry. Málem to odnesl můj syn. Můžete prosím pomoci s tím, aby se se mnou NASA spojila? Napsal jsem NASA vzkazy a e-maily, ale neodpověděli,« znět přesně tweet majitele domu Alejandra Otera McDowellovi.

Ars Technica uvedla, že řešení tohoto problému může být komplikované, protože přesný původ tohoto kousku zatím nebyl určen. Uvedla, že baterie patřily společnosti NASA, ale byly připevněny k paletové konstrukci vypuštěné japonskou vesmírnou agenturou JAXA.

Evropská kosmická agentura (ESA) paletu během jejího sestupu monitorovala a vypočítala, že »některé části se sice mohou dostat na zem, ale riziko obětí, tedy pravděpodobnost zasažení člověka, je velmi nízké«.

ESA také dodala, že nekontrolované opětovné návraty nejsou neobvyklé. »Velké kosmické těleso se přirozeným způsobem vrací do atmosféry přibližně jednou týdně, přičemž většina souvisejících úlomků shoří ještě před dopadem na zem. Většina kosmických lodí, nosných raket a provozního vybavení je navržena tak, aby omezovala rizika spojená s opětovným vstupem do atmosféry,« upřesnila ESA.

(mac)

FOTO – twitter.com/ Alejandro Otero, mapy.cz/NASA Earth Observatory a další, gizmodo.com/NASA, commons.wikimedia.org/NASA/Roscosmos

REPRO FOTO – winknews.com

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy