Ekologická bojovnice Von der Leyenová příliš často využívá soukromá letadla

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová navzdory doporučením nadále často využívá soukromá letadla ke svým služebním cestám. V loňském roce tak podle časopisu Der Spiegel soukromý tryskáč, který si pronajala nezávisle, použila 23krát.

Podle jeho informací létá soukromými tryskáči občas jen několik z 27 evropských komisařů, v roce 2023 bylo takových letů uskutečněno celkem 29. Na von der Leyenovou tak připadalo téměř 80 procent takových letů. Šéfka EK dokonce třikrát využila soukromé letadlo na krátkou vzdálenost mezi Bruselem a Štrasburkem, kde se nacházejí budovy Evropského parlamentu, ačkoli po této trase jezdí pohodlný vysokorychlostní vlak.

Evropským úředníkům a politikům se vzhledem k vysokým nákladům a klimatické agendě důrazně doporučuje, aby na svých služebních cestách dávali přednost cestování vlakem nebo pravidelným letům.

Podle dokumentace cestovala von der Leyenová v letech 2021 a 2022 soukromým letadlem celkem 57krát. Předsedkyně Evropské komise tehdy tento velký počet soukromých letů zdůvodnila tím, že kvůli pandemii koronaviru bylo k dispozici výrazně méně pravidelných letů. Kromě toho uvedla, že na rozdíl od mnoha vlád EK neprovozuje vlastní lety.

»Je škoda, že se šéfka EK tváří v tvář klimatické krizi stále spoléhá na soukromá letadla,« uvedl pro Der Spiegel lídr německé levice Martin Schirdevan, který si vyžádal seznam letů von der Leyenové. Podle něj by předseda a členové Evropské komise, stejně jako zaměstnanci EK, již neměli mít dovoleno létat do destinací, kam se lze dostat vlakem za šest hodin. »Povzbuzovat lidi s malými penězi, aby šetřili energií, ale létat z bodu A do bodu B soukromým tryskáčem je riskantní čin,« uzavřel Shirdevan.

Již dříve von der Leyenová po zasedání předsednictva CDU uvedla, že se bude ucházet o druhé funkční období. Jak poznamenal předseda CDU Friedrich Merz, rozhodnutí o nominaci přijali členové předsednictva jednomyslně. Von der Leyenová byla do čela EK jmenována rozhodnutím summitu EU v červnu 2019. Tuto funkci zastává od 1. prosince 2019. Další funkční období šéfky Evropské komise potrvá od prosince 2024 do listopadu 2029.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy