Home Zahraničí Jedenáct horolezců zahynulo při výbuchu indonéské sopky

Jedenáct horolezců zahynulo při výbuchu indonéské sopky

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V Indonésii bylo dnes po výbuchu sopky Marapi na západní Sumatře nalezeno jedenáct mrtvých horolezců, uvedl záchranář, zatímco pátrání po dalších 12 pohřešovaných bylo z bezpečnostních důvodů dočasně zastaveno, uvedla agentura Reuters.

»Tři přeživší byli nalezeni v pondělí spolu s těly 11 horolezců, kteří byli v době nedělní erupce mezi 75 osobami v oblasti,« uvedl Jodi Haryawan, mluvčí pátracího a záchranného týmu.

Sopka vysoká 2891 metrů v neděli vychrlila do výšky až tří kilometrů popel. Úřady zvýšily výstrahu na druhý nejvyšší stupeň a zakázaly obyvatelům pohybovat se v okruhu tři kilometrů od kráteru.

Videozáznamy ukázaly obrovský oblak sopečného popela rozprostřený doširoka po obloze a auta a silnice pokryté popelem. »Další menší erupce v pondělí přiměla k pozastavení pátrání,« uvedl Jodi. »Je příliš nebezpečné, pokud budeme nyní pokračovat v pátrání,« řekl.

Z oblasti bylo dříve v pondělí evakuováno 49 horolezců a mnoho z nich bylo ošetřeno kvůli popáleninám.

Marapi je jednou z nejaktivnějších sopek na ostrově Sumatra a její nejsmrtonosnější erupce se odehrála v dubnu 1979, kdy zahynulo 60 lidí.

Letos vybuchla mezi lednem a únorem a chrlila popel ve výšce asi 75 až 1000 metrů od vrcholu.

Indonésie leží na takzvaném »ohnivém kruhu« v Tichém oceánu a podle údajů vulkanologické agentury má 127 aktivních sopek.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here