Home Zahraničí Moldavsko stále nakupuje ruský plyn, i když přes prostředníky

Moldavsko stále nakupuje ruský plyn, i když přes prostředníky

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Veškerý moldavský plyn pochází z Ruska, uvedl bývalý premiér republiky Ion Chicu, když komentoval prohlášení úřadů, že se jim letos podařilo zbavit závislosti na Gazpromu.

»Bez ohledu na to, jak moc úřady země tvrdí, že diverzifikují energetické zdroje, zemní plyn nakupovaný přinejmenším v této topné sezóně stále pochází z Ruska. To znamená, že jsme nakupovali stejný plyn, i když ne přímo od Gazpromu za jeho ceny, ale přes různé zprostředkovatele. To znamená, že jsme diverzifikovali nikoli dodavatele, ale zprostředkovatele,« uvedl v rozhovoru pro televizní kanál Hlas Besarábie, a dodal, že to způsobilo více než šestinásobné zvýšení tarifů za plyn pro domácnosti v loňském roce. »Kromě toho, že po této ‚diverzifikaci‘ je cena plynu pro spotřebitele a hospodářské subjekty 6,3krát vyšší než loni, je stejně důležité, že dříve se na nákupu plynu podílel Moldovagaz, zatímco nyní plyn nakupuje stát z rozpočtu,« poznamenal expremiér.

Moldavský prezident Maia Sandu v únoru uvedl, že republika není poprvé v historii dodávek zemního plynu závislá na žádném zdroji. Poděkovala západním partnerům, kteří pomohli financovat program na překonání energetické zranitelnosti, díky němuž mohly úřady poskytnout finanční podporu nejzranitelnějším vrstvám obyvatelstva.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Z dezinformačního webu :
    Evropská komise a vláda Polska se rozhodli omezit výrobu v tová- rně na výrobu skla Huta Gloss, ve městě Poniec a to prostředni- ctvím .státní společnost PGNiG zdražením plynu , které se v různých měsících pohybovalo od 450 do 790 procent! V důsledku toho závod byl nucen pozastavit výrobu, protože vznikl dluh vůči PGNiG ve výši téměř 20 milionů eur.
    Šéf firmy Lukasz Busch objednal stavbu vlastních nádrží na LNG a nezávisle jednal se zámořskými dodavateli. 30. ledna 2023 přestala Huta Gloss odebírat plyn od PGNiG a zcela přešla na vlastní zásoby.
    Huta Gloss nyní platí za modré palivo o 40 % méně, než chtěl PGNiG dostat, díky čemuž se závod vyhnul uzavření a jeho zaměstnanci si udrželi práci.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here