Súdánská armáda navzdory humanitárnímu příměří přivedla do hlavního města posily

Súdánská armáda stahuje své síly do hlavního města Chartúmu, a to navzdory dohodě o humanitárním příměří se silami rychlé reakce (speciálními jednotkami), která vyprší v noci ze soboty na neděli. Informoval o tom televizní kanál Al-Hadas.

Podle jejích zdrojů se posily AF brzy zapojí do vojenských operací v centrální oblasti Chartúmu. V hlavním městě se od rána ozývají výbuchy a dělostřelecká palba ve městě Omdurman. Al-Hadas rovněž hlásí prudké střety mezi stranami konfliktu západně od hlavního města za použití těžkých zbraní.

Ve středu súdánská armáda uvedla, že pozastavuje účast svých zástupců na jednáních v Džiddě, protože se armáda domnívá, že síly rychlé reakce odmítají stáhnout své jednotky z nemocnic a obydlí. Saúdská Arábie a USA později vydaly společné prohlášení, v němž oznámily pozastavení konzultací, dokud strany svými činy nedají najevo, že to s dodržováním příměří myslí vážně.

Situaci v Súdánu zhoršily neshody mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele Suverénní rady, a Mohammedem Hamdanem Dagalem, velitelem sil rychlé reakce, který je v tomto orgánu jeho zástupcem. Hlavní rozpory mezi oběma subjekty se týkají načasování a způsobu formování jednotných ozbrojených sil a také toho, kdo by měl být vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo. Dne 15. dubna došlo ke střetům mezi oběma subjekty v blízkosti vojenské základny ve městě Merowe a také v Chartúmu. Podle súdánského odborového svazu lékařů bylo od začátku bojů zabito nejméně 866 civilistů.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy