Vědci našli v Amazonii lebku obrovského miocéního delfína

Vědci objevili zkamenělou lebku obřího říčního delfína, o němž se předpokládá, že před 16 miliony let uprchl z oceánu a hledal útočiště v amazonských řekách v Peru. Tento vyhynulý druh měřil na délku až 3,5 metru, což z něj činí největšího říčního delfína, jaký byl kdy nalezen, napsal deník The Guardian.

Podle Aldo Benites-Palomino vedoucího autora nového výzkumu, který byl ve středu zveřejněn v časopise Science Advances, objev nového druhu delfína, Pebanista yacuruna, upozorňuje na hrozící rizika pro zbývající říční delfíny na světě, kteří jsou v příštích 20 až 40 letech ohroženi vyhynutím. »Pebanista yacuruna patří do čeledi delfínů Platanistoidea, kteří se běžně vyskytovali v oceánech před 24 až 16 miliony lety,« uvedl Benites-Palomino.

Přeživší říční delfíni jsou podle něj »pozůstatkem kdysi velmi rozmanitých skupin mořských delfínů«, o nichž se předpokládá, že opustili oceány, aby našli nové zdroje potravy ve sladkovodních řekách.

Benites-Palomino objevil zkamenělý fragment čelisti v Peru v roce 2018, když byl ještě studentem při procházce s kolegou. Nyní pracuje na doktorátu na katedře paleontologie na univerzitě v Curychu. Výzkumnou práci však zdržela pandemie. »Jakmile jsem uviděl zubní jamky, poznal jsem ho. Vykřikl jsem: ‚To je delfín‘. Nemohli jsme tomu uvěřit. Pak jsme si uvědomili, že to není příbuzný růžového delfína z Amazonky. – Našli jsme zvíře, obra ve 13 metrů vysokém odkryvu na řece Napo v peruánské Amazonii, jehož nejbližší žijící příbuzný se nachází 10 000 kilometrů daleko v jihovýchodní Asii,« zavzpomínal Benites-Palomino na pocity při nálezu a také při pozdější identifikaci.

»Tento nález je fascinující. Po dvou desetiletích práce v Jižní Americe jsme našli několik obřích forem v této oblasti, ale toto je první delfín tohoto druhu,« řekl Marcelo R Sánchez-Villagra, ředitel paleontologického oddělení curyšské univerzity.

»Fosilie je pozoruhodná jak svou velikostí, tak tím, že nemá žádnou spojitost s říčními delfíny, kteří nyní plavou v tamních vodách. Nejbližší příbuzní vyhynulého Pebanista yacuruna plavou v řekách Ganga a Indus a hrozí jim taktéž vyhynut,« dodal Benites-Palomino.

Klíčové příčiny ohrožení říčních delfínů jsou podle něj rozvoj měst, znečištění a těžba, které již například delfína říčního v Jang-c‘-ťiang dohnaly k vyhynutí.

(mac)

FOTO – theguardian.com/Bebanita Bebanita/R Salas-Gismondi/Jaime Bran, theguardian.com/PhDr. John J. Flynn

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy