Home Pel mel Věda a příroda Odlesňování Amazonie v Brazílii kleslo za prvních šest měsíců vlády Luly o...

Odlesňování Amazonie v Brazílii kleslo za prvních šest měsíců vlády Luly o 34 %

FOTO - Wikimedia Commons/Ibama from Brasil

Po čtyřech letech rostoucího ničení brazilské Amazonie se podle nových vládních satelitních údajů odlesňování během prvních šesti měsíců funkčního období prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy snížilo o 33,6 %, napsal deník The Guardian.

Od ledna do června se deštný prales výstrahy rozkládal na ploše 2650 km2, což je méně než 4000 km2 ve stejném období loňského roku za vlády bývalého prezidenta Jaira Bolsonara. Letošní údaje zahrnují 41% pokles počtu výstrah v červnu, kdy začíná období sucha, kdy odlesňování obvykle prudce stoupá.

»Bylo dosaženo zvrácení křivky růstu. To je fakt: křivku jsme obrátili, odlesňování se nezvyšuje,« řekl João Paulo Capobianco, výkonný tajemník ministerstva životního prostředí, během prezentace v Brazílii.

Capobianco poznamenal, že celoroční výsledky budou záviset na několika nadcházejících náročných měsících. Přesto jsou údaje povzbudivým signálem pro Lulu, který v loňské kampani sliboval, že omezí nelegální těžbu dřeva a napraví devastaci životního prostředí během Bolsonarova funkčního období. Bývalý krajně pravicový vůdce oslabil úřady pro ochranu životního prostředí, zatímco jeho naléhání na rozvoj amazonského regionu našlo odezvu u záborů půdy a zemědělců, kteří se dlouho cítili poškozeni zákony na ochranu životního prostředí. To jim dodalo odvahu a odlesňování Amazonie prudce vzrostlo na patnáctileté maximum.

Čtvrteční údaje o odlesňování pocházejí ze systému nazvaného Deter, který spravuje federální agentura National Institute for Space Research. Jedná se o iniciativu zaměřenou především na zjišťování odlesňování v reálném čase. Nejpřesnější výpočty odlesňování pocházejí z jiného systému nazvaného Prodes, jehož údaje jsou zveřejňovány pouze jednou ročně.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here