Home Pel mel Věda a příroda Zázračný objev kanadských vědců! Důkaz o nejstarší plavající medúze

Zázračný objev kanadských vědců! Důkaz o nejstarší plavající medúze

Umělecká rekonstrukce vzhledu medúzy Burgessomedusa phasmiformis FOTO - rom.on.ca/Christian McCall

Důkaz o nestarší plavající medúze objevili vědci z Královského ontarijského muzea historie, přírodních věd a umění v kanadském Torontu. Tento druh byl pojmenován Burgessomedusa phasmiformis a byla objevena v 505 milionu let starých fosiliích, uvedlo Královské ontarijské muzeum historie, přírodních věd a umění v tiskové zprávě. Studie byla zveřejněna v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Těla medúz jsou zhruba z 95 procent složeny z vody, a proto je nález fosilie jakéhokoli druhu medúz extrémně vzácné. V důsledku toho je evoluční historie medúz založena na mikroskopických fosilizovaných larválních stádiích a hlavně na výsledcích molekulárních studií na živých druzích (modelování časů divergence sekvencí DNA).

Tato studie identifikující Burgessomedusu je založena na fosilních exemplářích objevených v Burgess Shale »břidlicové fosilní naleziště« a většina byla objevena na konci 80. a 90. let minulého století pod bývalým kurátorem Královského ontarijského muzea paleontologie a bezobratlých Desmondem Collinsem. Tyto fosilie jednoznačně dokazují, že kambrický potravní řetězec byl mnohem složitější, než se dříve předpokládalo, a že predace tehdy nebyla omezena na velké plovoucí členovce. Také jsou důkazem, že velké plavající medúzy s typickým talířkem nebo zvonovitým tělem se vyvinuly již před více než 500 miliony let v prvohorách. Uměly plavat a díky devadesáti krátkým chapadlům mohly lovit poměrně velké množství potravy, řekl jeden ze spoluautorů studie Joe Moysiuk.

Fosilie Burgessomedusa jsou výjimečně dobře zachovány a kolekce v muzeu obsahuje téměř 200 vzorků. Lze na nich pozorovat pozoruhodné detaily vnitřní anatomie a chapadel. Největší vzorky dosahují délky více než 20 centimetrů. Díky těmto detailům mohli vědci klasifikovat Burgessomedusa jako medusozoa, tedy podkmen žahavců zahrnující čtyřhranky, polypovce, medúzovce a kalichovky. Tento podkmen je součástí jedné z nejstarších skupin zvířat zvané žahavci, která zahrnuje také korály a mořské sasanky.

Fosilní naleziště Burgess Shale na vrcholcích hor, známé množstvím dobře zachovaných fosilií, se nachází v národních parcích Yoho a Kootenay a spravuje je Parks Canada. Burgess Shale byla v roce 1980 označena jako místo světového dědictví UNESCO kvůli své mimořádné univerzální hodnotě a nyní je součástí většího kanadského seznamu světového dědictví Rocky Mountain Parks.

Některé fosilie Burgessomedusa phasmiformis jsou pro návštěvníky parku vystavené v části Burgess Shale v galerii Willner Madge, Dawn of Life.

(mac)

FOTO – rom.on.ca/Christian McCall a Desmond Collins, royalsocietypublishing.org, rom.on.ca

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here