Výbuch nálože na severu Burkina Faso usmrtil 35 lidí, zraněných je 37

Nejméně 35 mrtvých a 37 zraněných civilistů si vyžádal výbuch nastražené nálože na severu západoafrické země Burkina Faso, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na guvernéra. Improvizovaná nálož explodovala při průjezdu konvoje se zásobami pro města na severu, obléhaná radikálními islamisty.

»Jedno vozidlo převážející civilisty vybuchlo, když najelo na improvizované výbušné zařízení. Prozatímní bilance činí 35 mrtvých a 37 zraněných civilistů,« uvedl guvernér v komuniké.

Konvoj provázela armáda. Po explozi vojáci zajistili ochranu před případným útokem a poskytli pomoc zraněným. Nejvážnější případy byly přepraveny do nemocnic, ujistilo komuniké, naznačující, že se konvoj vracel ze severu země do hlavního města. Vlastní konvoj tvořili civilní řidiči a obchodníci, dodala AFP.

Připomněla, že minulý měsíc nejméně 15 vojáků zahynulo na stejné silnici na severu Burkina Fasa, když vojenské vozidlo najelo na skrytou výbušninu. První výbuch zabil několik vojáků, a druhá exploze zabila ty, kteří jim přispěchali na pomoc, uvedla tehdy agentura Reuters s odvoláním na armádní prohlášení.

Na severu země jsou skupiny islamistických povstalců, napojené na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS), aktivní přinejmenším od roku 2015.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého pro jeho neschopnost vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Míra násilí však zůstává vysoká.

Násilí v regionu vyhnalo z domovů více než 1,85 milionu obyvatel a vyžádalo si tisíce obětí v celé západoafrické oblasti Sahel.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy