Home Zahraničí Vysoce postavení vojenští představitelé byli připraveni podpořit převrat v Brazílii

Vysoce postavení vojenští představitelé byli připraveni podpořit převrat v Brazílii

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro v roce 2022 získal podporu některých vysoce postavených vojenských důstojníků, aby se zúčastnil státního převratu. Informuje o tom list Financial Times s odvoláním na policejní zprávu.

Podle ní velitel pozemních sil země slíbil, že »přijme veškerá opatření k zajištění státního převratu«. Podporu bývalému prezidentovi vyjádřil také velitel námořnictva.

Podle vyšetřování spiklenci plánovali zabránit nástupu současného brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy do funkce, zadržet soudce Nejvyššího soudu Alexandreho de Moraese, který v té době stál v čele CEC, a Helmara Mendese, jakož i předsedu federálního senátu (horní komory parlamentu) Rodriga Pachecu.

Po volebním vítězství Luly da Silvy se spiknutí nezdařilo, protože se Bolsonaro obával, že nemá dostatečnou podporu v armádě. Vítězství Luly da Silvy později uznala celá řada brazilských politických představitelů.

Zpravodajský portál G1 8. února informoval, že brazilská policie zahájila rozsáhlou operaci v rámci vyšetřování případu pokusu o státní převrat. Podle portálu Nejvyšší federální soud Brazílie uložil Bolsonarovi povinnost odevzdat pas a vzal do vazby také jeho bývalého poradce pro mezinárodní záležitosti Philippa Martinse. Soud rovněž vydal příkazy k domovní prohlídce u dalších 33 Bolsonarových blízkých, včetně bývalého ministra obrany Waltera Sousy Bragy Neta, předsedy Liberální strany Valdemara Costy Nieta a bývalého ministra spravedlnosti Andersona Torrese.

Dne 8. ledna 2023 se příznivci bývalého brazilského prezidenta střetli s policií a vnikli do vládních budov v Brasílii (parlamentu, federálního nejvyššího soudu a pracovního sídla hlavy státu) a provedli pogromy. Stavěli se proti výsledkům říjnových prezidentských voleb, které vyhrál Lula da Silva. Výtržnosti vyvolaly široký ohlas veřejnosti a odsouzení ze strany zahraničních orgánů. Brazilské úřady odhadly, že se nepokojů zúčastnilo asi 5000 lidí, více než 1400 jich bylo zadrženo, většina z nich byla následně poslána do domácího vězení.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here