»Využívání Tchaj-wanu k omezování Číny« je odsouzeno k selhání

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl ohledně prohlášení amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena o účasti čínské tchajwanské oblasti ve WHO, že příslušné prohlášení americké strany vážně porušuje princip jedné Číny a tři společná čínsko-americká komuniké. Čína vůči tomu vyjadřuje silnou nespokojenost a pevný odpor.

»Na světě je pouze jedna Čína a Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území. Pokud jde o otázku účasti tchajwanské oblasti v mezinárodních organizacích, včetně WHO, je postoj Číny konzistentní a jasný, to znamená, že musí být řešena v souladu se zásadou jedné Číny, která je zároveň základní zásadou potvrzenou rezolucí Valného shromáždění OSN č. 2758 a rezolucí Světového zdravotnického shromáždění č. 25.1.,« uvedl mluvčí.

Podle něj je tchajwanská otázka jádrem zájmů Číny a první nepřekonatelnou krajní mezí v čínsko-amerických vztazích. »Opět naléháme na americkou stranu, aby dodržovala princip jedné Číny a tři společná čínsko-americká komuniké a dodržovala mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů. Jakýkoliv pokus o ‚využití Tchaj-wanu k omezování Číny‘ bude čelit silné opozici mezinárodního společenství a je odsouzen k selhání,« dodal.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy