Na Sinajském poloostrově byly nalezeny ruiny venkovského paláce faraona Thutmose

Ruiny budovy, která byla postavena v 15. století př. n. l. za vlády faraona Thutmose III. v Egyptě, objevil archeologický tým na severu Sinajského poloostrova. Řekl to profesor Hišám Husajn, vedoucí Sinajského úřadu pro památky.

»Samotná stavba sloužila jako palác, kde faraon pobýval k odpočinku při návštěvách regionu poblíž východních hranic svého panství na severu Sinajského poloostrova,« vysvětlil profesor. Upřesnil, že z architektonických prvků stavby, zejména z přítomnosti dvou velkých sálů se sloupy pro přijímání hostů s několika samostatnými místnostmi v každém z nich, je zřejmé, že budova byla určena pro významnou osobu.

Podle charakteristické výzdoby na keramických dlaždicích nalezených v blízkosti paláce odborníci zjistili, že byl postaven v době Thutmose III. A nález několika amuletů v podobě brouků skarabeů, na nichž bylo vyryto jméno tohoto faraona, potvrdil verzi samotné budovy. Odborníci se domnívají, že Tutmos III. osobně navštívil tento palác během několika vojenských tažení, která vedl starověký Egypt na Sinajském poloostrově s cílem rozšířit území státu na východ.

V pozdějších dobách byl palác, který se nacházel v Tel-Habwě, opevněn mohutnou obvodovou zdí s hlavní branou na východní straně. K samotné budově bylo přistavěno několik obytných místností.

Faraon XVIII. dynastie Thutmose III. vládl starověkému Egyptu v letech 1490 až 1436 př. n. l. Je znám jako dobyvačný faraon, za jeho vlády se území státu stalo maximálním. Vliv Egypta za Thutmose III. sahal až na území dnešní Sýrie a Libanonu, na jihu až do severních částí Súdánu a Eritreje.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy