Průzkum CGTN: 80 % respondentů chválí mezinárodní vliv Číny

U příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Francii provedly China Media Group, CGTN a Renmin University of China prostřednictvím New Era International Communication Research Institute průzkum mezi 1513 francouzskými respondenty, který ukázal, že 80,2 % francouzských respondentů považuje Čínu za velkou a vlivnou zemi a 70,3 % z nich považuje Čínu za úspěšnou zemi.

Průzkum ukázal, že francouzští respondenti vysoce oceňují úspěchy vysoce kvalitního ekonomického rozvoje Číny a otevření se na vysoké úrovni. 91,5 procenta respondentů oceňuje silnou ekonomickou sílu Číny, přičemž 95,9 procenta lidí ve věku 18 až 24 let a 97,2 procenta lidí s vysokými příjmy tvrdí totéž. 89,8 procenta respondentů se navíc domnívá, že čínská ekonomika rychle roste, a 72,7 procenta souhlasí s tím, že Čína mimořádně přispěla ke světové ekonomice. Kromě toho 88,8 procenta francouzských respondentů věří, že Čína je silná ve vědě a technice, a tento názor dosahuje 89,3 procenta u osob ve věku 45 až 54 let a 89,4 procenta u osob starších 55 let. Dalších 76,8 procenta respondentů uznává úsilí Číny v oblasti vědeckých a technologických inovací v posledních letech. Z nich 71,4 procenta se domnívá, že rychlý vzestup Číny v oblasti vědy a techniky vnesl do globálních inovací v oblasti vědy a techniky nový impuls.

Za 60 let od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií se vzájemný obchod mezi oběma zeměmi zvýšil více než 800krát. V současné době je Francie třetím největším obchodním partnerem Číny a třetím největším zdrojem skutečných investic v Evropské unii a Čína je největším obchodním partnerem Francie v Asii a sedmým největším na světě. Francie bude navíc čestným hostem letošního Mezinárodního veletrhu obchodu se službami v Číně a sedmého ročníku Mezinárodního veletrhu dovozu do Číny. Kvalitní ekonomický rozvoj Číny a otevření na vysoké úrovni přinese francouzským společnostem více příležitostí. 86,2 % respondentů se v průzkumu domnívá, že čínské podniky mají velký vliv na mezinárodním trhu, a 66,2 % z nich věří, že čínské podnikatelské prostředí je pro investory atraktivní. Dalších 56,7 procenta lidí tvrdí, že Čína má zásadní význam pro stabilitu globálních průmyslových a dodavatelských řetězců, a 58,8 procenta respondentů se domnívá, že obrovský rozsah čínského trhu nabízí francouzským společnostem široké možnosti rozvoje. Kromě toho 65,8 procenta respondentů ve věku 18-24 let souhlasí s tím, že by se Francie měla aktivně podílet na projektech mezinárodní spolupráce podporovaných Čínou.

»Jedinečná historie čínsko-francouzských vztahů utvářela jedinečného čínsko-francouzského ducha,« řekl čínský prezident Si Ťin-pching na oslavách 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií. Francouzský prezident Emmanuel Macron rovněž uvedl, že »je toho tolik, co můžeme společně udělat«, což naznačuje význam čínsko-francouzských vztahů. Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN a velmoc s tradicí nezávislosti a samostatnosti uznává zahraniční politiku Číny většina francouzských respondentů. Mezi nimi 76,7 % respondentů věří, že Čína je strategicky nezávislou zemí a že Čína provádí nezávislou zahraniční politiku. Podle 75,3 procenta respondentů ve věku 18-24 let je Čína zodpovědnou zemí a očekává, že Čína bude hrát větší roli v procesu globálního řízení.

V průzkumu se 71,7 procenta respondentů domnívá, že čínsko-francouzské vztahy jsou jedním z nejdůležitějších bilaterálních vztahů na světě. 61,6 procenta respondentů je optimistických ohledně budoucího vývoje a očekává, že obě strany budou dále posilovat spolupráci v oblasti hospodářství a obchodu, vědy a techniky a geopolitických otázek. 65,1 procenta lidí se také domnívá, že úzká spolupráce mezi Čínou a Francií v mezinárodních záležitostech přispívá k podpoře světového míru a rozvoje.

Evropský parlament definoval Čínu jako »konkurenta« a »institucionálního soupeře« EU, s čímž francouzští respondenti nesouhlasí. V průzkumu se pouze 18,5 % respondentů domnívá, že rozdíly mezi Čínou a Francií převažují nad společnými zájmy, a podíl respondentů, kteří se domnívají, že »společné zájmy převažují nad rozdíly« mezi Čínou a Francií, je dvakrát vyšší než podíl respondentů, kteří se domnívají, že »rozdíly převažují nad společnými zájmy«.

Přátelství národů spočívá ve spřízněnosti lidí a základ diplomacie také spočívá v lidech. Čínsko-francouzská humanistická výměna postupně přechází od »živého« k »ohnivému«. V průzkumu se 82,4 % respondentů do určité míry setkalo s čínskými kulturními produkty. Kromě toho se 62,7 procenta francouzských respondentů těší na cestu do Číny, přičemž nejzajímavějšími položkami jsou přírodní scenérie (69 procent), čínská kuchyně (63,1 procenta) a historie a kultura (61,6 procenta).

Tento průzkum je koncipován jako kvótní výběr na základě věkového rozložení při sčítání lidu ve Francii. Obsah průzkumu zahrnuje několik částí, včetně celkového vnímání národní image Číny, konkrétního vnímání čínské národní politiky, vnímání čínsko-francouzských vztahů, vnímání čínsko-evropských vztahů atd.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy