Pásmo a stezka jako otevřené okno pro Řecko i celý svět

Deset let po spuštění čínské iniciativy Pásmo a stezka (BRI) řekla řecká malířka Barbara Gerodimou ve svém barevném ateliéru v přímořském městě Marathon nedaleko Atén, že vdechuje svěží vzduch oknem, které projekt otevřel Řecku a světu.

»Pokud by (iniciativa) neexistovala, museli bychom něco takového hledat. Teď je na ní správný čas. Je to něco, co by se mělo realizovat,« řekla.

Pro Gerodimovou, stejně jako pro miliardy lidí na celém světě, je budování mostů a sbližování národů prostřednictvím velkých infrastrukturních projektů, které podporují společný rozvoj a prosperitu, prostřednictvím obchodních a kulturních výměn, jedinou cestou k podpoře porozumění a spolupráce.

»Myslím si, že (iniciativa) hraje možná největší roli v prosazování míru, celosvětového míru, protože je základnou. Klade základy,« řekla.

Největší řecký přístav Pireus hraje v BRI klíčovou roli díky své geostrategické poloze a stal se symbolem oboustranně výhodné spolupráce.

Přístav se v posledních letech dramaticky proměnil, protože tam investovala čínská společnost COSCO Shipping a Číňané a Řekové spojili své síly, aby jej modernizovali. Projekt výrazně prospěl místní ekonomice a společnosti, která během akutní dluhové krize v letech 2009 až 2018 značně trpěla.

Řecká malířka Barbara Gerodimou při práci ve svém ateliéru v Marathonu v Řecku 8. srpna 2023. FOTO –  Xinhua/Angelos Tsatsis

»Cítím, že se něco mění. Chci říct, jako by tam bylo okno, které bylo zavřené a najednou je otevřené. To mi dává naději a říkám ‚ano, dobře, pojďme tam, tudy‘,« řekla o projektu přístavu Pireus a BRI celkově.

Jako umělkyně se domnívá, že v budoucnu bude BRI dále usnadňovat komunikaci a umožní jí a jejím kolegům výměnu názorů a prezentaci jejich práce v dalekých zemích.

Gerodimouová vystavovala své umění za hranicemi Řecka, dokonce i v Číně. Zúčastnila se pekingského bienále čtyřikrát (2008, 2010, 2015, 2019).

Umělkyně, která studuje čínské umění a obdivuje čínskou kulturu, má radost z rozvíjejícího se dialogu v posledních letech mezi Čínou a Řeckem, dvěma zeměmi se starověkou a bohatou civilizací.

Gerodimouová ve své nejnovější práci zobrazila tento dialog mezi Čínou a Řeckem, Asií a Evropou, Východem a Západem, v rámci BRI, moderní Hedvábné stezky na plátně.

Čínská dívka (modelkou je 9letá dcera jejího čínského přítele a studenta), která symbolizuje iniciativu vedenou Číňany, zve diváky nahlédnout do budoucnosti, kde hraje hlavní roli přístav Pireus.

»Přístav Pireus bude jako brána, průchod do města, které bude hostit národy z mnoha zemí,« vysvětlila. Pireus a město budou vidět, jakmile se rozsvítí světlo, protože Gerodimouová používá techniku, kterou v posledních letech použila v několika svých dílech. I na tento obraz použila zlaté detaily a hedvábí.

Snímek pořízený 19. února 2022 ukazuje terminál přístavu Pireus v Řecku. FOTO – Xinhua/Piraeus Container Terminal S.A.

Řecká umělkyně polského původu, která se ve čtyřech letech zamilovala do malby, doufá, že její nové umělecké dílo inspirované BRI vyvolá diskusi s publikem a dialog mezi diváky. Poselství, které by chtěla předat světu, je spolupracovat a soustředit se na to, co lidi spojuje. Cítí, že toto je duch BRI. »Chtěla bych, abychom se zaměřili na dobro, na jednotu mezi všemi lidmi na Zemi, a ne na to, co nás rozděluje,« řekla.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy