Debata o zemědělství v ČT: farmáři přijeli s valníky se slámou a hnojem

S valníky naloženými hnojem a slámou přijelo dnes několik nespokojených farmářů před budovu České televize (ČT) v Praze na Kavčích horách, kde se ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) účastnil debaty v pořadu Otázky Václava Moravce. Ministr následně uvedl, že mu tato akce zemědělců nevadí a že se hnoje neštítí. Ve středu se zemědělci připojí ke společným evropským protestům. Protestní jízdy traktorů a další techniky se uskuteční po celém Česku i na hranicích.

»Není to něco, čeho bych se štítil, jsem ministr zemědělství,« uvedl k dnešní akci zemědělců Výborný. Také zopakoval, že vláda letos přidá peníze na životní pohodu zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění. V případě těchto dvou miliard korun má ministr od vlády přislíbeno, že by se zemědělcům v polovině tohoto roku vyplatily zálohy, uvedl. I s ohledem na stav veřejných financí ale vláda nedokáže splnit další požadavky zemědělců, jako je například vrácení daně z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem, řekl Výborný v ČT.

Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek dnes na Výborného v ČT apeloval, aby vláda směrem k farmářům naplňovala své vládní prohlášení. Potřeba je podle něj také zavést registr, který by sledoval majetkovou propojenost podniků. S tím Výborný souhlasil, s vládou chce hovořit o tom, jaké ministerstvo by vytvoření registru mělo na starosti, řekl.

Mluvčí pražské policie Jan Rybanský ČTK řekl, že policisté dostali kolem 11.30 informaci, že několik vozů objíždí areál České televize na Kavčích horách. Na místě zjistili, že jeden z řidičů z vozu složil před budovu dva balíky se slámou, které po příjezdu policejní hlídky zase naložil zpátky. Pro podezření na přestupek policisté předali případ správnímu úřadu. Po poledni podle Rybanského vozidla z Kavčích hor odjela. Podle informací ČTK přijeli zemědělci, aby podpořili jednoho z účastníků dnešní televizní debaty.

Protesty zemědělců 20. března se budou budou konat u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na 21. března. Zemědělské organizace tvrdí, že cílem protestů je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni.

(pk, čtk)

REPRO FOTO – ČT, FOTO – Facebook

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy