FOTO - pixabay

Prezident Petr Pavel i premiér Petr Fiala (ODS) se v minulém týdnu opakovaně vyslovili pro urychlené přijetí Ukrajiny do EU. Opoziční hnutí SPD ve svém stanovisku, které má iportaL24.cz k dispozici, uvedlo, že tento »nebezpečný názor nesdílí« a má pro to mnoho důvodů a argumentů.

»Jde hlavně o to, že Ukrajina naprosto nesplňuje drtivou většinu přístupových podmínek pro budoucí členské státy EU, které jsou vyjádřeny v tzv. kodaňských kritériích. Jedná se například o nedodržování práv národnostních menšin na Ukrajině (hlavně v případě ruské a maďarské národnostní menšiny) ze strany tamních státních a vládních orgánů, o neexistenci právního státu a nezávislé justice či o všudypřítomnou korupci,« uvádí se stanovisku hnutí předsedy Tomia Okamury. »V neposlední řadě jde i o to, že do EU by neměl být přijat stát, na jehož území probíhá válka, jak kromě nás správně upozornil i maďarský premiér Viktor Orbán. Pokud by Ukrajina vstoupila do EU, stala by se pouze rekordním příjemcem dotací a levná ukrajinská pracovní síla by zaplavila evropský pracovní trh a snížila mzdy, což by se obzvlášť silně dotklo České republiky, která by se v důsledku přijetí Ukrajiny stala v rámci EU tzv. čistým plátcem,« dodává SPD s dodatkem, že pokud se hnutí stane součástí příští vlády, bude tvrdě prosazovat odmítavý postoj k přijetí Ukrajiny do EU.

Přijetí Ukrajiny do Unie dlouhodobě odmítají i vlastenecké neparlamentní strany. Na toto téma se několikrát v tomto duchu vyjádřily například KSČM. PRO, Trikolora, DOMOV či ČSSD Jany Volfové. V týdnu připojil v rozhovoru pro iportaL24.cz své jasné NE i šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. »Já jsem jednoznačně proti tomu, aby Ukrajina vstupovala do EU za současných podmínek, s ohledem na to, v jakém stavu je. Jsem policista, v devadesátých letech jsem dlouhou dobu pracoval, dá se říct, na ulici a domnívám se, že málokdo může mít větší zkušenosti s ukrajinskými mafiemi a vším okolo. Řešili jsme výpalné, obchody se zbraněmi a podobné věci. A pokud chceme v Evropské unii určitým způsobem fungovat – a jsem jejím velkým kritikem… – stojím si za tím, že každý stát by měl splnit i podmínky vstupu. Pokud je nesplní, tak by neměl být do Unie v žádném případě přijímán,« uvedl mj. Šlachta.

(pk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here