Zproštění Ukrajince? Romové protestovali u Krajského soudu v Brně

Několik desítek lidí se dnes shromáždilo před Krajským soudem v Brně na protest proti pátečnímu zprošťujícímu verdiktu v kauze smrti mladého Roma u Brněnské přehrady. Protestující nesouhlasí s výrokem soudu, že Ukrajinec bodl a usmrtil mladíka v nutné obraně. Kdyby to bylo naopak, nikdo by to jako nutnou obranu neuznal, řekl jeden z řečníků z romské komunity.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika ČTK řekl, že k soudu přišlo asi 50 lidí. Účastníci protestu podepisovali petici proti rozsudku. Měli romskou a českou vlajku, skandovali například heslo »My jsme tady doma«. Dovolávali se stejného měřítka a spravedlnosti pro všechny.

Soudy často potrestají člověka jen za barvu kůže, uvedl jeden z řečníků. V Česku se špatně soudí, zaznělo od dalšího. »Je nejvyšší čas se dát dohromady a ozvat se,« řekl zástupce romské komunity Josef Daniel. Opakovaně zaznělo, že by se Romové měli více angažovat a získat zastoupení v politice.

Incident u Brněnské přehrady se stal loni v červnu. Muž z Ukrajiny poblíž tramvajové zastávky při potyčce nožem zranil tři lidi, jeden z nich, mladý Rom, později zemřel. Záhy po mladíkově smrti se částí romské komunity začala šířit nenávist vůči Ukrajincům, událost vyvolala v Brně nepokoje.

Krajský soud v pátek Ukrajince zprostil obžaloby, protože se podle něho bránil napadení. »Máme za to, že jednání pana obžalovaného tak, jak bylo prokázáno, vykazuje znaky nutné obrany tak, jak je předpokládána v našem trestním zákoníku. Je pravda, že došlo k ublížení na zdraví a ke smrti mladého člověka. Je to neštěstí. Na druhou stranu nebudeme kriminalizovat jednání, které nějakým způsobem nevybočuje z toho, co nám zákon umožňuje považovat za nutnou obranu,« uvedla v pátek soudkyně Dita Řepková. Rozsudek není pravomocný.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. 3.4.2024 od 14,00 hod, děláme demonstraci před Úřadem vlády v Praze proti tomuto skandálnímu rozsudku a proti ukrajinskému teroru všeobecně, chceme upozornit i na Klanovice atd. příjděte.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy