Anketní otázka:
Státní volební komise 21. května vylosovala volební kraje, ke kterým se budou v letošních parlamentních volbách přičítat hlasy odevzdané v zahraničí. Je podle vás správné, když občané ze zahraničí rozhodují o životě lidí v kraji, kde třeba nikdy v životě ani nebyli a nebudou?
S touto otázkou jsme oslovili »fotbalovou jedenáctku« opozičních politiků. Odpovědi jsou vesměs kritické, jak se dalo čekat, přesto nepůsobí nijak jednotvárně. Respondenty jsme řadili podle abecedního pořádku z hlediska jejich příjmení…
Ondřej Dostál, europoslanec (STAČILO!):

Byl jsem odpůrcem korespondenční volby ze zahraničí, a to zejména proto, že omezuje záruky tajných voleb a snižuje ochranu proti volebním spekulacím. V ČR volíme po krajích, smyslem tohoto řešení je, aby mezi voliči a poslanci z daného kraje existovala vzájemná vazba, kdyby tomu tak nebylo, tak by se klidně mohlo volit v ČR jako v jediném obvodu. S tím ale nejde dohromady, že ve čtyřech krajích patrně volby silně ovlivní hlasy voličů ze zahraničí, kteří k danému kraji nemají zpravidla žádnou vazbu. Občané daných krajů tomu mohou bohužel čelit jen tak, že přijdou sami v co největším počtu k volbám.
Michal Klusáček, předseda České strany národně sociální (ČSNS) a volební lídr v Královéhradeckém kraji:
My jsme byli proti tomu, aby vznikla korespondenční volba, a jsme proti ní, i když nyní bohužel vstoupila v platnost. Je to samozřejmě špatně. Lidé, kteří u nás nežijí, nemůžou u nás volit! Nikdy to tak nebylo. I když ve středověku probíhala volba, lidé se museli dostavit, z toho vycházíme. To znamená, že my korespondenční volbu zrušíme!

Jiří Kobza, poslanec (SPD):

Můj názor je, že volba v zahraničí měla zůstat tak, jak byla dosud, tj. na voličský průkaz na ambasádě. Nemyslím si, že lidé, kteří žijí v zahraničí, by měli spolurozhodovat o tom, jak zde máme žít my.
Stanislav Mackovík, lídr kandidátky STAČILO! v Libereckém kraji:
Pokud dlouhodobě nežijí v České republice, pokud tu nežijí vůbec a neplatí tady daně, tak volit nemají v žádném případě. Volíme budoucí vládu ČR. Nevolíme v těchto volbách zástupce cizích zájmů.

Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory a volební lídryně ve Zlínském kraji:

Ne, není to správné, stejně jako není správná celá korespondenční volba. Neexistuje žádný důvod, proč by o politických poměrech v naší zemi měli spolurozhodovat lidé, kteří tu dlouhodobě nežijí, a tím pádem ani nenesou následky své volby, nota bene v krajích, se kterými nemají nic společného. Nemluvě o faktu, že korespondenční volba, tak jak je koncipovaná, je v rozporu s naší ústavou, neboť prolamuje tajnost volby. Celé je to jen další paskvil, který vyprodukovala Fialova vládní koalice v zoufalé snaze udržet se za každou cenu u moci.
Jiří Paroubek, expremiér a předseda ČSSD – České suverenity sociální demokracie:
Ne. Správné už není ani to, když volí lidé, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí a dlouhá léta doma ani nebyli. Nemají přehled o situaci, jaká je, neznají politické reálie, nevědí, co která strana pro lidi udělala nebo neudělala. Tenhle způsob hlasování považuji za naprosto nesmyslný. Je to snaha o řešení volebního výsledku současné koalice, o nic jiného se nejedná.

Jindřich Rajchl, předseda PRO a volební lídr v Moravskoslezském kraji:

Ne, není. Kde je korespondenční volba, tam je i podvod. Za naši stranu PRO navrhujeme, aby bylo volební právo omezeno pouze na osoby, které buď žijí na území naší země, nebo zde mají daňový domicil.
Radek Scherfer, místopředseda Sociální demokracie (SOCDEM):
Dikce zákona v tomto případě jednoznačně stanoví, že hlasy odevzdané v zahraničí jsou přiřazeny k jednomu z volebních krajů, a Státní volební komise postupuje naprosto v souladu se zákonem. Při posledních volbách tyto hlasy připadly tuším Ústeckému kraji. Pochopitelně by bylo vhodnější, kdyby hlasy ze zahraničí tvořily samostatnou skupinu, což by zajistilo spravedlivější rozdělení a minimalizovalo možné pocity nespravedlnosti mezi občany jednotlivých regionů. Nicméně, taková změna by vyžadovala novelizaci volebního zákona.

Je tedy pochopitelné, že někteří občané mohou mít pocit, že jejich kraj může být ovlivněn rozhodnutími lidí, kteří v něm nikdy nežili a nikdy v něm žít nebudou. Současný systém není z tohoto hlediska ideální, ale jeho úprava je záležitostí legislativního procesu, který vyžaduje širší politickou a společenskou diskusi.
Markéta Šichtařová, ekonomka, volební lídryně Svobodných, vedoucí kandidátka v Praze:
Ne, není to správné. Korespondenční volba pro Čechy žijící v zahraničí byla vymyšlená na míru současné vládnoucí koalici a má obrovský potenciál ke zneužití.

Robert Šlachta, senátor a předseda hnutí Přísaha:

Hnutí Přísaha bylo od počátku proti korespondenční volbě a přesně tohle byl vedle bezpečnosti a tajnosti voleb jeden z argumentů. Nemyslím si, že je správné, aby hlasy ze zahraničí ovlivňovaly dění v kraji, ve kterém tihle lidi nežijí, a jsem přesvědčen o tom, že korespondenční volba by se měla zrušit.
Boris Šťastný, lídr pražské kandidátky Motoristů sobě:
Každý hlas se počítá, ale na tuto otázku nelze dát spravedlivou odpověď. Určitě je rozdíl mezi voličem, který třeba v zahraničí jen přechodně pracuje a udržuje si s Českem pravidelný kontakt a mezi někým, kdo má domov úplně jinde, roky tady nebyl a vlastně se nechce domů ani vrátit.

(pk)
FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková, Facebook a archiv
Aspoň na něčem se oposcéna shodne…
Nejhorší je, když nám občané ze zahraničí zvolí Fialu a spol., a pak si v klidu budou užívat svého života za hranicemi, aniž by se je dotklo to, co máme my tady – počínaje nejdražšími energiemi, přes nejdražší potraviny až po okrádání důchodců.
S volbou nesouhlasím, ale na druhou stranu podobnou volbu mají zavedenou mimo jiné i na Slovensku. A funguje to.
Proč tolik strachu u opozičních lídrů zrovna u nás. Je potřeba,aby zvedli zadek a také vyjeli do zahraničí a krajanské komunitě se ukázali.
Volby ze zahraničí jsou paskvil a politické zvěrstvo pořádané Fialou a Rychetského Pětikoalicí a Pavlem. Odmítám, aby o mně rozhodoval někdo z nějaké Tramtárie. Tento volební podraz a zločin na tomto státě a jeho obyvatelích musí být potrestán. Je neuvěřitelné, co všechno už si dovolí dělat se státem Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel. Korespondenční hlasy ze zahraničí, kterými je porušována Ústava rozbitého Československa, musejí být prohlášeny za neplatné a nezapočítávat je do výsledků voleb.