Děkan Ševčík hlavní postavou (nejen) otevřených dopisů

Poté, co server Forum 24 uvedl, že mezi lidmi, kteří se po sobotní demonstraci pokusili dostat do budovy Národního muzea, byl i děkan Národohospodářské fakulty (NF) Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze Miroslav Ševčík, stal se děkan hlavní postavou dalšího dění. Pokračovat bude i dnes.

Rektor VŠE Petr Dvořák vyzval Ševčíka k rezignaci. Po jednání vedení školy uvedl, že požádal o bezodkladné svolání mimořádné schůze akademického senátu (AS) NF, aby senát Ševčíka mohl odvolat. V případě, že AS NF děkana nenavrhne odvolat, využije rektor svoji pravomoc odvolat děkana z vlastního podnětu. V tomto případě předloží rektor po projednání v AS NF svůj návrh na odvolání děkana AS VŠE. V případě souhlasu AS VŠE, rektor děkana Ševčíka odvolá z funkce.

»Zájmy VŠE se snažím nepoškozovat, nikomu jsem nic neudělal. Odcházel jsem mírumilovně. Neporušil jsem žádné zákony, taktika zásahu mi připomněla Palachův týden. Nad rezignací na post děkana se budu zamýšlet,« vysvětluje účast na sobotní demonstraci Ševčík v rozhovoru pro DVTV.

Studenti VŠE nespokojení se Ševčíkem nejprve zveřejnili otevřený dopis studentských senátorů AS VŠE. »Vyzýváme vás, abyste přijal odpovědnost za své činy, odstoupil z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE a nadále nepoškozoval prestiž studia studentů a absolventů v očích veřejnosti,« píše se v jeho závěru.

Se stejným záměrem svolali na dnešních 12.30 před sídlo školy na náměstí Winstona Churchilla demonstraci. Pokud Ševčík neodstoupí, hodlají apelovat na AS NF, aby děkana odvolal. »Nadále nechceme, abyste zahrnoval do výuky své politické názory, které jsou často nevhodné a dezinformační a do akademické sféry nepatří. Na základě otevřeného dopisu, který byl rozeslán mezi studenty a veřejnost, si každý mohl přečíst, že Vaše chování na sobotní demonstraci není jediným důvodem, ale že je to jen dalším v řadě – ať už je to vystupování po boku dezinformátorů, zneužití školních e-mailů k propagaci politické strany Trikolora, dlouhodobě konfliktní vedení fakulty vedoucí k odchodu významných akademiků, relativizace covidu a zahrnování osobních nerelevantních názorů do výuky či urážlivé označení studentů v jednom z videí,« uvádí se na stránkách události.

»Děkan Ševčík představuje pro VŠE reputační problém a domnívám se, že jeho setrvání ve funkci je s ohledem na opakované excesy neudržitelné. Ministr školství nemá žádné právní nástroje na jeho odvolání. Případem porušování etického kodexu VŠE z jeho strany se zabývají příslušné orgány školy,« napsal na svém Facebooku ministr školství Vladimír Balaš.

Karel Kočí je občan, který si šel po skončení povolené protivládní demonstrace prohlédnout Národní muzeum a připletl se k zásahu policie při pokojném protestu proti vyvěšení ukrajinské vlajky české národní památce. Zde byl neoprávněně surově zbit policisty, kteří dostali od svých nadřízených rozkaz k vyvolání agrese. Zkrvaveného Kočího se přišel zastat kolem náhodně procházející Ševčík, který zjišťoval u policejního kordonu, co se stalo. Přitom byl vyfocen novináři, kteří tuto skutečnost otočili proti němu, aby ho mediálně diskreditovali.

Nejasností je kolem tohoto případu mnoho, na podporu děkana Ševčíka vznikl otevřený dopis rektoru Dvořákovi »Nechte učit Ševčíka«, který už podepsalo mnoho osobností. Mezi prvními tak učinil a znění zveřejnil prezidentský kandidát a poslanec Jaroslav Bašta (SPD), dále třeba poslanec SPD Jiří Kobza, ústavní právník Zdeněk Koudelka, publicista Michal Semín, šéfka Trikolory Zuzana Majerová a 1. místopředseda Petr Štěpánek, energetici Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, primář Zdravotnické záchranné služby Marek Obrtel, vědecký pracovník a vysokoškolský pedagog Jaroslav Turánek, bývalý pedagog na VŠE Radim Valenčík, absolvent VŠE Jaroslav Bažant, spisovatel a publicista Petr Hájek nebo předseda PRO Jindřich Rajchl. »Jsme pohoršeni tím, že místo abyste se jej jako svého kolegy zastal, využíváte lživých a manipulativních mediálních výstupů k jeho další diskreditaci. Máte výjimečnou příležitost prokázat, že i vám je návrat České republiky k totalitním praktikám cizí. Pokud ji nevyužijete, i my budeme žádat rezignaci. Nikoli však děkana Ševčíka, ale vaši,« napsali Dvořákovi. Spojení sobotní celonárodní akce Česko proti bídě s následnými událostmi a policejním zásahem u Národního muzea odmítl šéf strany PRO Jindřich Rajchl. Více hodlá zveřejnit na dnešní tiskové konferenci.

Děkan Ševčík je již déle nazýván vlastizrádcem, kolaborantem a dalšími hanlivými slovy. Pro jiné je naopak vlastencem. »Že jsem vlastenec, jsem řekl, protože někdo napsal, že se na protestních akcích scházejí kolaboranti a zrádci. Tuto vědomou lež jsem chtěl uvést na pravou míru. Proto jsem řekl, že nejsem žádný Sorosovec, ale že se cítím být vlastencem, a jsem tam proto, abych poukázal na možné ekonomické problémy, které mohou nastat,« řekl již v říjnovém rozhovoru pro iportaL24.cz.

(zku)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. je třeba zároveň volat i po přešetření policejního zákroku, já jsem popsal, co jsem zažil u Muzea zde [Link deleted]

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy