Europoslanec Filip Turek. Jak šel čas s kometou letošních eurovoleb

Je označován za skutečného vítěze voleb do Evropského parlamentu. Bývalý automobilový závodník, influencer, politický komentátor a podnikatel v jedné osobě Filip Turek nebyl ještě před půl rokem znám široké veřejnosti. Nakonec se stal kometou, která dovedla koalici hnutí Přísaha a strany Motoristé sobě do Bruselu. Turek dostal od voličů druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů – 152 196. Přečtěte si, jak šel čas kolem 38letého muže, který má představovat novou krev v české politice…

Celé to de facto začalo tím, že se šéf Motoristů sobě a blízký spolupracovník Václava Klause Petr Macinka rozhodl podpořit kandidaturu předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty do Senátu v jihomoravském obvodu Břeclav. Oba politici zjistili, že jsou si blízcí nejen v názorech, ale postupně se z nich stali přátelé. Společně však ukuli i něco dalšího – pro jiné a dřívější volby, než jsou ty senátní v září 2024…

Prosinec 2023

Macinka seznamuje Šlachtu s Filipem Turkem. Trojice se schází v Turkově garáži a ten přiznává, že si s bývalým elitním policistou lidsky i názorově sednul. »Během pár hodin jsme věděli, že jsme podobná krevní skupina. Řeknu to zcela na rovinu – vyměňovali jsme si názory na konkrétní politiky. A samozřejmě jsem se ho ptal na jeho minulost, včetně té, kdy stál v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a padla řeč i na různé konspirační teorie, které jsou kolem jeho osoby. My jsme si během pár hodin uvědomili, že to jsou opravdu jenom konspirační teorie a že máme v podstatě stejné cíle,« uvedl při vzpomínání na loňský prosinec v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz Turek.

»V prvé řadě stojí národní zájmy a další témata. Například že chceme českou korunu, vadí nám přístup k migraci, což je typické téma pro Přísahu, kde mají spoustu odborníků na problematiku bezpečnosti. Přesvědčilo mě, do jaké hloubky se v tom Robert vyzná, a jej zase přesvědčily moje znalosti ohledně Green Dealu a jeho dopadu na průmysl, a myslím, že i celkový postoj udělat něco pro Českou republiku za každou cenu,« vzpomínal dále Turek.

Leden 2024

Bylo 29. ledna, když Macinka se Šlachtou na tiskové konferenci v Praze podepsali memorandum obsahující pět programových bodů, které jsou závazné pro každou kandidující osobnost.

Novináři se zároveň poprvé seznamují s tzv. superlídrem koalice – Filipem Turkem. »Několik let jsem měl nabídky z různých politických stran. Ale důvodem vstupu je až spojení těchto dvou stran a těchto dvou lídrů. Přesvědčilo mě memorandum, které je správné,« řekl na tiskové konferenci Turek.

Jeho nominace je překvapením. Až do té doby totiž Přísaha uváděla, a to i oficiálně, že jedničkou na kandidátce bude migrační socioložka Nikola Bartůšek. Sám Šlachta mimo protokol přiznává, že to pro expertku na migraci nebylo jednoduché přijmout. Nicméně stalo se. A to ještě nikdo netušil, jak si sedne i ona s Filipem Turkem a jaký tandem utvoří v kampani. Na jejím konci se z mandátu budou radovat oba…

10. dubna 2024

Jsou to přesně dva měsíce zpátky. Filip Turek absolvuje první velkou debatu lídrů, na CNN Prima News přímo ze sídelního města Evropské unie. Následně líčí, jak ho poměry v Bruselu šokovaly. »Jsem v šoku, kdo vládne 450 milionům lidí. Oponenti si nadávají, jinak jsou obchodními partnery. Hlavně by neměl o energetice a průmyslu rozhodovat někdo, kdo se díval na Julese Verna a má fantasmagorické představy o tom, jak funguje energetika, a myslí si, že obnovitelné zdroje nepotřebují vyvažovací zdroje a že to znamená nezávislost na plynu, a takovéhle blbosti,« uvedl tehdy Turek.

Zkritizoval Danuši Nerudovou za výrok, že v České republice nemáme žádné migranty. Lídryni STAN označil za »profesionální kandidátku«. A to ještě netušil, jak se jejich cesty protnou s dalším během času…

11. dubna 2024

Koalice Přísahy a Motoristů pořádá slavnostní »výkop« kampaně na pražském Výstavišti. Zároveň představuje volební hesla »Filip nás v Bruselu nezradí« a »Nikola nás v Bruselu nezradí«. Zatímco na předchozích tiskových konferencích Přísahy bylo novinářů poskrovnu, nyní pavilon Bohemia praská ve švech.

»Postupně objedeme celou republiku,« slibuje Turek a vyhlašuje volební cíl – zisk dvou mandádů. To, co tehdy působilo spíše jako zbožné přání neblížící se realitě, doznalo zhmotnění 9. června. To však předbíháme…

22. dubna 2024

»Historický Turek byl kdysi nebezpečím pro byzantskou Konstantinopol, ten dnešní Turek je svým způsobem nebezpečím pro stávající vedení ODS, ale přímo katastrofou pro PRO Jindřicha Rajchla (na Rajchlovi si »hluboký stát« ověřil, že chudým voličům nevadí, když přijede ten, koho by měli volit, na besedu v drahém Porsche, Turek má drahých aut několik) a Svobodné, kterým bytostně schází Petr Mach, jenž přešel do barev SPD.«

To napsal 22. dubna ve svém komentáři pro iportaL24.cz předseda Rozumných a někdejší prezidentský kandidát Petr Hannig. V příspěvku nazvaném »Turek na Brusel« přesně popsal, jak stoupá hvězda Filipa Turka. A začaly to odrážet i volební průzkumy. Poprvé se koalice Přísahy a Motoristů objevila nad pětiprocentní hranicí na začátku dubna v prognóze agentury STEM/MARK.

Květen 2024

Turek úspěšně boduje v televizních debatách i novinových rozhovorech a brázdí Českou republiku v kontaktní kampani. Sám přiznává, že při tom bylo vypito nejen mnoho kafí, ale i nějaké to pivo.

S lidmi na ulicích prý měl jen dobré zkušenosti. Až na jednu výjimku. »Jen jsem schytal fakáče v Ostravě od nějakého pána, který vypadal, že ani neví, komu ho ukazuje,« vzpomíná již s úsměvem Turek.

3. června 2024

Možná klíčová debata celých eurovoleb. Lídryně STAN Danuše Nerudová a Filip Turek si již nějaký ten pátek vyměňovali ostrá slova na sociálních sítích, ale v duelu se utkali až na prahu volebního týdne na CNN Prima News. Debata byla uvedena jako »Střet dvou světů« a stala se nejen v přímém přenosu, ale především následně na internetu, suverénně nejsledovanější a nejskloňovanější v rámci celé kampaně.

Nerudová za výrazné podpory moderátorky Wolfové útočila na svého oponenta nikoli věcně, nýbrž pokusy o podpásovky. Diváci se nedozvěděli nic o programu obou subjektů, zato o tom, jak je například nenormální, že má někdo doma svícny s hákovými kříži.

Turek se bránil tím, že se jedná o starožitnosti, a uvedl, že po otci má dokonce i dýku nacistické SS. Od té doby začala kampaň, kterou lídr Přísahy a Motoristů označil jako »Antiturek«.

Ale zpět k debatě. Komentátoři se vesměs shodovali na tom, že se dva prali, ale smát se bude třetí. Ovšem také padala častá hodnocení, že kometa v podobě Filipa Turka zhasla. Nedělní výsledek však ukázal pravý opak. Přísaha s Motoristy hnutí STAN co do počtu hlasů porazila…

6. června 2024

Po třech dnech, kdy koluje internetem napadání Turka z neonacismu, včetně fotografie se zdviženou pravicí, pořádá koalice Přísahy a Motoristů finále kampaně v Křižíkově pavilonu na Výstavišti.

Filip Turek mluvil o hyenismu s souvislosti s antikampaní proti jeho osobě, jinak ale vládla až elektrizující atmosféra, kterou okořenila účast přibližně pěti stovek lidí. Zároveň vydává hnutí Přísaha tiskovou zprávu, že se Turek s ohledem na zklidnění kampaně nezúčastní závěrečných debat.

»Vzhledem k velmi vyhrocené situaci před volbami a také s ohledem na informaci, kterou jsme se dozvěděli včera večer, že moderátorka CNN Prima News Pavlína Wolfová čelí po pondělním duelu s Danuší Nerudovou osobním útokům, se Filip Turek, i přesto, že eskalace situace a osobní útoky nezačaly ze strany jeho týmu, rozhodl přispět ke zklidnění atmosféry den před volbami,« stálo mj. v tiskové zprávě.

Že by šlo o definitivní pohasnutí komety? Kdepak. To, co se událo v týdnu před volbami, byla pro koalici Přísahy a Motoristů reklamní kampaň zcela zdarma. Jak říkával Frank Sinatra: »Mluvte o mě dobře nebo špatně, hlavně nezkomolte mé jméno…«

7. června 2024

V první den voleb vydává Přísaha tiskovou zprávu, v níž se to hemží osobnostmi, jež podporují Filipa Turka a vyvracejí, že by měl zálibu v neonacismu. Je mezi nimi například známý investor a podnikatel židovského původu Zbyněk Passer.

Podporu však následně vyjádřil Turkovi i Václav Klaus. »Věta, kterou jsem dnes cestou sem zaslechl v médiích, zněla, že jestli Turek řekl něco v pětadvaceti letech, tak bychom se měli ptát, co dělal v pětadvaceti letech věku dnešní prezident České republiky, který byl rozvědčíkem komunistické armády,« citoval server iDnes.cz Klause poté, co exprezident odvolil v pražských Kobylisích. Bylo znát, že jde do tuhého…

9. června 2024

Hodinu před půlnocí mohla ve volebním štábu Přísahy a Motoristů propuknout nefalšovaná radost. Filip Turek se stal druhým nejvíce kroužkovaným kandidátem a do europarlamentu vedle něj putuje i Nikola Bartůšek.

»Ta kampaň proti nám byla tak brutální, že jsme si ani nestihli analyzovat, jestli to pro nás bylo pozitivní nebo negativní. Mám z výsledku velkou radost a vidím, že občané přemýšlejí a nenalétnou na dehonestující kampaň. Zabodovali jsme, protože jsme vedli odbornou kampaň místo negativistické,« hodnotil Turek.

A na TikTok mohl umístit poděkování doprovázení písní Push It To The Limit od Scarface. Ne náhodou se tam zpívá »nic tě nezastaví, nic není tak silného«.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy