Fiala se snaží ignorovat výsledky slovenských voleb, kritizuje Ján Čarnogurský

Ján Čarnogurský, někdejší disident a předseda vlády Slovenské republiky i ministr spravedlnosti Slovenska, přiznává, že mu vyhovuje vláda, která se neztotožňuje se Severoatlantickou aliancí. Zároveň kritizuje pětikoaliční český kabinet, který zpřetrhal vazby s jeho zemí, a ptá se: »V budoucích krizích se nebudete moci opřít o Rusko. Potřebujete to?« Čarnogurský zároveň, ač nepřímo, naznačil, koho preferuje v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku, jež se uskuteční o nadcházejícím víkendu…

Česká vláda na začátku března rozhodla, že se neuskuteční společné mezivládní konzultace se Slovenskem. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že vláda to nepovažuje za vhodné a že se Česko a Slovensko v zahraniční politice liší zejména v postoji k válce na Ukrajině. Co o tomto kroku soudíte?

Bol to nerozumný krok českej vlády a nezodpovedný k záujmom Českej republiky. Geopoliticky je Slovensko vašim východom smerom na východ a von z nemeckého priestoru, ktorý vás obkolesuje. Slovensko a Česko budú politicky vždy viac alebo menej rozdielne, to bolo aj za prvej republiky, ale geopolitické konštanty zostávajú a tie treba rešpektovať, nie ignorovať. Čo ak Rusko na Ukrajine zvíťazí, má česká vláda (a mnohé minulé) pre taký prípad riešenie?

Lepší ochranu společných hodnot a zájmů má přinést platforma nazvaná Česko-slovenský dialog o budoucnosti evropské bezpečnosti a demokracie, na jejímž založení se v tomto týdnu dohodli čeští poslanci ze čtyř sněmovních stran a zástupci slovenské opozice. Poslankyně za Progresivní Slovensko Beáta Jurík při té příležitosti řekla, že současný slovenský premiér Robert Fico vede Slovensko do takové izolace, do jaké dostal Maďarsko tamní premiér Viktor Orbán. Co vy na to?

Premiér Fico robí dobrú politiku, keď zrušil zaťahovanie Slovenska do vojny na Ukrajine. Česká vláda Petra Fialu robí opak. V ruských televíziách takmer každý večer ukazujú videá zo zásahov ukrajinských rakiet na mestá a dediny na ruskom území a dodávajú, že rakety sú českej výroby Vampíra a premiér Fiala dal osobne ukrajinskému prezidentovi alebo premiérovi súhlas, aby s nimi strieľali na ruské územie. Platforma, založená v Prahe chce ignorovať výsledok slovenských volieb a robiť spoločnú politiku so slovenskou opozíciou, ktorá prehrala voľby. Nie je to dobrá česká politika. Slovensko vôbec nie je v izolácii. V budúcich krízach sa Česko nebude môcť opierať o Rusko. Potrebujete to?

Čtěte také: SANEP: Většina Čechů si myslí, že Fico hájí národní zájmy více než Fiala

Bylo podle vás diplomatické faux pas, když krátce po zrušení česko-slovenských mezivládních konzultací na základě rozhodnutí Vlády ČR přijal premiér Fiala na oficiální návštěvě lídra slovenské opoziční strany Michala Šimečku? A byla to snaha ovlivnit slovenské prezidentské volby, jak tvrdí někteří kritici?

Bol to predovšetkým pokus českého premiéra ignorovať výsledok slovenských volieb. Žiadny štát v Európe to nerobí. Michala Šimečku neprijal na takej úrovni žiadny politik v Európe. Bola to nadpráca Petra Fialu, aby sa zapáčil svetovému deep state. Isteže chceli ovplyvniť aj slovenské prezidentské voľby, či im to vyjde, uvidíme.

Postup exministra zahraničí Ivana Korčoka a předsedy slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Pellegriniho do druhého kola prezidentských voleb se předpokládal. Není ale rozdíl pěti procentních bodů nečekaně příliš velký?

Asi je, ale ja som mimo slovenského politického establishmentu, až tak veľmi ma to nezaujíma.

»Část voličů Smeru není stále ještě dostatečně identifikována s kandidaturou Pellegriniho na prezidenta,« uvedl český expremiér a nynější předseda ČSSD Jiří Paroubek. Souhlasíte, nebo budete oponovat?

Skôr súhlasím, ale s Korčokom sú ešte menej identifikovaní. Podľa môjho názoru Slovensko teraz potrebuje pevnú vládu a mne vyhovuje pevná vláda, ktorá sa nestotožňuje s NATO.

Čtěte také: Klaus k válce na Ukrajině: Některé naše političky chtějí vraždit

»Teď Slováky čekají neskutečné dva týdny masírky. Budou se jí účastnit média, kulturní fronta a v pozadí Brusel a Washington,« napsala po prvním kole česká europoslankyně Kateřina Konečná. Má pravdu? Vypadá to tak ve vaší zemi skutečně?

Priznám sa, že slovenské mainstreamové médiá takmer nesledujem. Alternatívne médiá sú dosť silné a vierohodnejšie než proopozičné.

Jak hodnotíte pět let prezidentky Zuzany Čaputové?

Je blondýna, pekne sa obliekala, aj na zahraničných cestách a to bol jej hlavný prínos pre Slovensko.

Je podle vás náhoda, že – až na jednu výjimku v podobě Ivana Gašparoviče – žádný prezident nestrávil v nejvyšší ústavní funkci dvě volební období, což je výrazný rozdíl oproti ČR?

Je to znak, že slovenská štátnosť je ešte mladá. Občania nestihli spoznať na vlastnej skúsenosti, podľa čoho majú voliť prezidenta. Asi ešte potrebujeme zažiť niekoľko sklamaní. Daj Boh, aby neboli príliš tvrdé.

Petr Kojzar

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy