Jandejsek: Na pondělní protest části zemědělců do Prahy přijelo asi 800 traktorů

AKTUALIZUJEME

Na pondělní protest části zemědělců do Prahy přijelo kolem 800 traktorů, ve 14.30 se akce účastnilo 4000 až 5000 lidí. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Praze řekl jeden z organizátorů Zdeněk Jandejsek, bývalý prezident Agrární komory ČR a zemědělský podnikatel. Ohradil se proti výrokům premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že za akcí byly politické cíle. S dalšími kroky organizátoři pondělního protestu, kterým je také předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek, vyčkají mimo jiné na výsledky jednání v Evropské komisi.

Společně s Dufkem Jandejsek kritizoval způsob, jakým některá média informovala o pondělním protestu. Účastníky protestu podle nich neprávem vylíčila za proruské stoupence a tvrdila, že zemědělci způsobí blokádu Prahy, která se ve skutečnosti nekonala.

Policie ČR před 14.00 na síti X informovala o tom, že se většina traktorů vrací z pražské magistrály domů. Podle koordinátora protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloše Malého se části zemědělců nelíbilo provolávání protivládních hesel, protože chtěli poklidnou akci. Hovořil také o »ukradeném protestu«. »Jestli někdo někomu něco ukradl, tak to byl pan Malý,« řekl dnes Dufek. Pana Malého podle svého vyjádření nikdy neviděl a s akcí neměl nic společného, uvedl. Někteří zemědělci podle Jandejska odjeli z protestu proto, že na ně »doma čekala práce«. Část se také bála kontrol traktorů ze strany Policie ČR, dodal.

S dalšími kroky organizátoři pondělního protestu vyčkají podle Dufka mimo jiné na výsledky jednání v Evropské komisi. Například v pondělí 26. února mají ministři zemědělství EU jednat o volném obchodu s Jižní Amerikou, řekl Dufek. »Tak na to my si počkáme a pak teprve stanovíme další kroky,« doplnil Dufek.

V reakci na protest největší český on-line supermarket Rohlík.cz v pondělí oznámil, že se distancuje od metod, které tyto protesty zastupují. Ze svého sortimentu proto stahuje produkty organizátora protestů, společnosti Rabbit CZ. Lokální farmáře podporujeme, neférové chování ne, řekl majitel skupiny Tomáš Čupr. »Jestli bude stahovat, nebo nebude nestahovat, to uvidíme, protože máme nějakou smlouvu,« řekl Jandejsek, který je předsedou představenstva Rabbit. Na ukončení objednávek má podle něj Rohlík právo.

Fiala v pondělí připomněl, že Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se od protestu distancovaly. »S těmi, kteří skutečně reprezentují zemědělce, jednáme a společně se bavíme o tom, co naše zemědělství potřebuje,« uvedl premiér. Podle Dufka Výborný a Fiala protest zemědělců v Praze dehonestovali. Za pochopitelné a oprávněné považují požadavky zemědělců představitelé opozičních stran.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy