Konec stresu? Neparlamentní opozice tepe Fialu za výroky o inflaci

Neparlamentní opoziční strany ostře kritizují výroky předsedy pětikoaliční vlády Petra Fialy (ODS) v souvislosti s ekonomickými čísly tohoto týdne.

Spotřebitelské ceny v lednu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. »Je to dobrá zpráva, znamená konec dvouletého zdražování,« řekl po oznámení ČSÚ Fiala novinářům a uvedl, že na tom mají zásluhu kroky jeho vlády.

»Lednová inflace poklesla ke 2,3 %…a premiér Fiala, který doposud říkal, že vláda za inflaci nemůže a nemá na ni vliv, se jal ihned vysvětlovat toto číslo jako úspěch vlády,« uvedla předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. »Neváhal použít slova jako ‚konec zdražování, konec stresu‘. Svědčí to pouze o tom, jak je pan Fiala, který jen tak zapomněl na milion v podezřelé kampeličce, odtržený od reality,« domnívá se šéfka KSČM.

Šéfka KSČM upozornila, že pětikoalice připravila občany za dva roky o čtvrtinu úspor. A v tabulce vyjmenovala, za jakých okolností nastane »konec stresu«. Viz níže…

Pane Fialo a vy všichni vládní papaláši, konec stresu bude až:
👉přestanete uvažovat o výpovědích bez udání důvodu
👉napravíte fakt, že jste odmítli valorizovat téměř 100 tisícům hendikepovaných příspěvek na péči
👉až se z minimální mzdy bude moct normálně žít
👉až nebude polovina domácností, které do existenčních problémů přivede rozbitá pračka
👉až budou schopni lidé ze svého výdělku něco ušetřit
👉až dokážete sehnat aspoň základní léky
👉až nebudeme mít jedno z nejdražších bydlení v EU
👉až Vám lidé řeknou STAČILO❗️

Kritikou nad výroky Fialy nešetřil ani předseda PRO Jindřich Rajchl. »Petr Fiala začal jásat nad tím, že meziroční inflace v lednu klesla na 2,3%. Jako vždy nám ale neřekl to podstatné – tedy, že je to už de facto nárůst z nárůstu. Tedy, že pokud byla inflace vysoká v loňském lednu (17,3 %), tak ony 2,3 % je v podstatě taková nadstavba na tom obrovském paneláku dluhů, jenž Blyštivý Péťa nasekal. Abych byl konkrétní – kumulativní inflace za dobu vlády Petra Fialy činí astronomických 31,9 %.,« uvedl Rajchl na sociální síti. »Tedy přeloženo do lidštiny – Péťa se svojí tlupou neumětelů vás za dva roky své vlády obral o téměř třetinu všeho, co jste za celý život naspořili. Ale hlavně Sláva Ukrajině, Green Dealu a manželství pro všechny!« dodal Rajchl.

Místopředsedkyně Sociální demokracie Daniela Ostrá použila příměr ze života. »Radovat se, že je lednová inflace už ‚jenom‘ na 2,3 %, je jako se radovat, že vám doma minulý týden ukradli pračku a tento týden už jen kartáček na zuby. Fakt je ten, že kumulovaná inflace za poslední tři roky dosahuje 30 % a lidem po celou tu dobu klesaly reálné mzdy. A na jejich opětovný růst by se měla teď vláda zaměřit,« vzkázala Ostrá.

Nově zvolený šéf ČSSD – České suverenity sociální demokracie Jiří Paroubek upozornil, že tato vláda zaznamenala od pádu bývalého režimu nejhorší makroekonomická čísla, jaká si v národním hospodářství lze představit. »V posledních dvou letech vzrostla inflace podle ČSÚ v souhrnu o 15 % plus 10 %, tedy o čtvrtinu. A pokud bychom nebrali celý široký spotřební koš, jak to dělá ČSÚ, ale soustředili bychom výpočet jen na 30–40 opravdu základních položek potravin, služeb, ale také energií, vody, nájemného a pohonných hmot, dostali bychom se na čísla inflace mnohem vyšší. Z toho vyplývá, s ohledem na nízký růst nominálních mezd i důchodů, že v republice poklesla za poslední dva roky životní úroveň lidí oproti roku 2021, tedy roku před fialovou vládou, nejméně o pětinu, spíše ale o čtvrtinu,« uvedl Paroubek.

Již v pracovním týdnu se do premiéra a jeho vlády obula i parlamentní opozice. »Premiér se chválil za to, na čem nemá absolutně žádnou zásluhu, vyjadřoval se k věcem, o kterých by se minimálně z morálních důvodů vzhledem ke škodám, které svou nečinností v uplynulých letech způsobil, vůbec vyjadřovat neměl,« uvedla například šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel žonglují s číslem inflace a lakují to na růžovo a Fialova drahota zůstala.
    Fiala zase lže, jak jsme u něj zvyklí.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy