Paroubek vidí budoucnost levice ve vytvoření společného projektu

Ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční tento pátek a sobotu, neočekává předseda ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie a lídr kandidátky do eurovoleb Jiří Paroubek žádné zázraky, pokud jde o volební výsledek. Tyhle volby ještě nevyhrajeme, řekl šéf strany na dnešní tiskové konferenci. Soustředit se chce na podzimní krajské volby a především na volby do Poslanecké sněmovny, které budou příští rok.

Paroubek připomněl, že sjezd ČSSD, na kterém byl zvolen do čela strany, se uskutečnil letos 17. února, takže na přípravu volební kampaně do Evropského parlamentu neměli téměř žádný čas. Strana se navíc rozhodla vést kampaň nízkonákladově. »To znamená, využít všechny možnosti k publicitě, ale prakticky jsme se vzdali organizace rozsáhlých akcí v krajích, neboť tyto akce stojí značné peníze,« uvedl Paroubek. Kampaň ČSSD tak probíhala především v médiích, kandidáti se ale objevovali také v televizních diskusích a pohybovali se i mezi lidmi.

Za specifikum volební kampaně Paroubek označil spolupráci hlavně s menšími televizemi a s lifestylovými médii. »Faktem je, že lidé si odvykli chodit na náměstí a sledují více sociální sítě a multimediální scénu, která se tady vytvořila,« uvedl.

Strana si je podle něj vědoma toho, že pokud jde o volební výsledek, nemůže »čekat žádné zázraky«. »Tyhle volby ještě nevyhrajeme, ale chceme být úspěšní ve volbách krajských, kde budeme kandidovat v osmi až deseti krajích, a soustředíme se především na volby do Poslanecké sněmovny,« uvedl předseda strany. Pro ty chce hledat co nejširší spolupráci, což, jak uvedl, byl také motiv vzniku spolku Nespokojení, kde se sešli lidé téměř ze všech levicových politických stran. To, že se nepodařilo vytvořit společný projekt se SOCDEM a KSČM, je podle Paroubka škoda. »Po volbách by byl ten projekt velmi úspěšný, a hlavně je to budoucnost levice, protože jinak každá levicová strana bude oscilovat někde kolem pětiprocentní hranice v nejlepším případě a není dobře, aby ve volbách do Sněmovny ty hlasy propadly,« dodal Paroubek.

Volby jako referendum o vládě

Připomněl, že ČSSD organizovala pravidelné tiskové konference, které byly zaměřené monotematicky. Ať už jde o problematiku bytové výstavby, kde předložili podle Paroubka realistické náměty, které by mohly pomoc zejména mladým lidem dostat se k vlastnímu nebo nájemnímu bydlení. Podobně se jejich odborníci věnovali otázkám zdravotnictví, zemědělství, energetiky či zahraniční politice.

Paroubek připomněl, že z debaty, kterou vedl s dalšími lídry neparlamentních stran, vyplynulo, že oni také vidí tyto volby jako referendum o vládě a také o nejpodstatnějších otázkách, jako je mír, obrana českých zájmů, migrace, Green Deal a suverenita.

Pokud jde o mír na Ukrajině ukazuje se podle Paroubka, že ukrajinská fronta se hroutí. Vedení Ukrajiny se podle něj nedaří přesvědčit větší počty z 800 tisíc mladých Ukrajinců, kteří by mohli bojovat, ale raději žijí v klidu za hranicemi Ukrajiny. »Nadešel čas mírových jednání, iniciační roli by měla sehrát Evropská unie a také Česká republika,« uvedl. Hodně podle něj záleží na složení příštího Evropského parlamentu, který bude hrát podstatně významnější roli než nyní. »Bude rozhodovat o velice závažných otázkách, politika se přesouvá z národních stran na úroveň Evropské unie a tedy i mír na Ukrajině bude odvislý od toho, jak se k tomu postaví Evropský parlament. Proto je potřeba, aby tam byli lidé odvážní, kteří nebudou podléhat diktátu Bruselu nebo USA,« uvedl Paroubek.

ČSSD dále podle svého šéfa odmítá hospodářskou podřízenost Česka cizím zájmům, prosazuje mimořádné zdanění dividend, progresivní zdanění a zestátnění ČEZ.

Strana také odmítá migrační pakt a je pro zachování práva veta každého členského státu v zásadních politických otázkách. »Zrušení práva veta je cesta k tomu, aby se z České republiky stala celkem nevýznamná provincie Evropské unie. Touto cestou jít nechceme,« zdůraznil Paroubek.

Politici nepřemýšlí o tom, co je dobré pro stát, ale pro ně

Místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová připomněla, že když před deseti lety upozorňovala na možnost zavedení kvót od Evropské komise, byla zesměšňována a označována za blázna. Za zoufalé označila to, že poslanci, kteří si tehdy z ní dělali legraci, nyní kandidují do EP a hovoří o tom, jak je důležité řešit migraci. »Lidé, kteří deset let spali, jsou dnes ti, kteří přemýšlejí o tom, čemu mohli už dávno zamezit, kdyby mě byli poslouchali,« uvedla.

Pokud jde o válku na Ukrajině je Volfová přesvědčena o tom, že všichni »váleční štváči sedí doma nebo v kancelářích, hrají válečné hry a vědí, že jim se nic nestane.« »Oni totiž válku nezažili,« uvedla s tím, že ona osobně zažila válku v Jugoslávii.

Paroubka, který je lídrem kandidátky, označila za člověka, který se nebojí a který by věci říkal na přímo. »Politika je dnes politikou fám, politikou přestřelek, politici nepřemýšlí o tom, co je dobré pro stát, ale co je dobré pro ně. My chceme vrátit do politiky odbornost,« uvedla s tím, že s Paroubkem by se do politiky právě ta odbornost vrátila.

(jad)

FOTO – iportaL24.cz/Jana Dubničková

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Jak se vůbec stalo, že levice musí vytvářet “společný projekt”, aby se vůbec dostala do sněmovny? I 50 % by pro levici mělo být málo. Je za tím hlavně “progresivní levice” na Západě? Nebo špatná práce místních sociálních demokratů ve spojení s korupcí? Nebo zrada pracujících ze strany vedení komunistických stran před 35 lety?

  2. Paroubek by udělal dobře, kdyby ještě nyní do voleb EP zrušil volby jeho strany ČSSD-Česká suverenita… Jen oslabuje skutečnou levici, která má nyní šanci na úspěch. De facto neuváženou stranickou kandidaturou nahrává pravici.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy