Revize programového prohlášení vlády? Ztráta času

Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) chystá revizi programového prohlášení vlády. Nutnost změny zdůvodňuje dopady války na Ukrajině a energetické krize, které nebylo možné v době vzniku programového prohlášení předpokládat. Revize by měla být hotova do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Občany však nějaké programové prohlášení vlády nezajímá, důležité jsou kroky, které vláda ve skutečnosti provádí. A ty jim zatím život příliš neusnadňují.

Jednotlivá ministerstva nejdříve provedou vyhodnocení programového prohlášení, poté se uskuteční koaliční jednání a vznikne nové programové prohlášení vlády. S ním už vláda nebude znovu předstupovat před poslance s žádostí o důvěru. K čemu je tedy vůbec taková revize potřebná?

Podle bývalé předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslavy Vostré (KSČM) půjde jen o ztrátu času. Zdůraznila, že programové prohlášení není zákon, je to jen jakási deklarace vlády, kde píše to, co by chtěla ty čtyři roky dělat. »Na druhou stranu zcela pragmaticky víme, že je to dlouhá doba a že situace se může měnit. Pokud by vláda měla dělat něco jiného, než je v programovém prohlášení, měla by lépe komunikovat s občany a prováděné změny jim vysvětlovat,« řekla Vostrá pro iportaL24.cz. Takový postup má podle ní daleko větší logiku, než měnit nějaké programové prohlášení. »Není to zákon, je to něco, co každá vláda předkládá Poslanecké sněmovně, když žádá o důvěru a je to zejména dokument, který je chystaný v nějaké určité době. Myslím si, že než se zabývat změnou programového prohlášení, je daleko lépe více komunikovat s občany a jednotlivé kroky jim vysvětlovat,« míní Vostrá.

Důležité podle ní je také to, jaký vliv má změna programového prohlášení, pokud se na ní shodnou,na občany. Odpověď je jednoduchá. Žádný. »Nebude se tím ani zabývat Sněmovna. Je to jen dokument, který, až za čtyři roky bude vláda hodnotit svou činnost, tak si řekne, že splnila věci, které má v programovém prohlášení. Je to její vnitřní záležitost, jakákoli změna programového prohlášení stejně nebude mít na občany vliv, protože vláda bude dělat to, co si myslí, že v dané době je potřeba dělat. Z mého pohledu je to ztráta času,« dodala Vostrá.

Reformy mohou být velkou ránou pro obyvatelstvo

Bývalého premiéra Jiřího Paroubka spíš, než nějaká změna programového prohlášení, znepokojují kroky, které se vláda chystá dělat. »Mě spíš znepokojuje to, že vláda chce provést důchodovou reformu, reformu vzdělávání a další věci, které, pokud vidím diletantismus této vlády, tak mohou být změnami, které srazí Českou republiku ještě víc, než se to zatím této vládě v té sociální oblasti povedlo,« řekl pro iportaL24.cz.

Konstatoval, že za minulý a tento rok se propadne reálná průměrná mzda v souhrnu až o 20 procent, což je podle něj strašná rána, která od doby 2. sv. války na české obyvatelstvo nikdy nedopadla. »A jestli si teď hrají na to, zda budou něco upravovat nebo nebudou, tak mě spíš bude zajímat, aby se neuplatnily nějaké ty nápady z dílny Jaroslava Haška v oblasti důchodové reformy, případně reformy vzdělávání, protože to by zasadila vláda takovou ránu českému národu, jak se to zatím nikomu ještě nepovedlo,« dodal Paroubek.

Neměnit smlouvu s voliči

To exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová má s připravovanou revizí programového prohlášení vlády velký problém. »Jak to, že chce vláda měnit smlouvu s voliči, na základě které získala důvěru Poslanecké sněmovny? Naše vláda se potýkala s covidem, nebyla to lehká doba, byla to těžká krize a programové prohlášení jsme nikdy nezměnili, dokonce jsme ho z 85 procent přes všechny ty problémy splnili,« řekla novinářům.

Otázku změny programového prohlášení chce otevřít na nejbližším jednání Poslanecké sněmovny. To začíná v úterý. »Příští týden budeme chtít zařadit nové body a budeme žádat po premiérovi, ale i po dalších členech vlády podrobné vysvětlení,« uvedla Schillerová.

Zástupci stran tvořících vládní koalici před volbami slibovali krocení státního dluhu i štíhlejší stát. To se jim zatím nedaří. Viní z toho válku na Ukrajině a i s ní související energetickou krizi. Vláda chce proto upravit programové prohlášení, začít s transformací energetiky a zejména snižovat deficit státního rozpočtu. Zvyšování daní zatím premiér odmítá. Dluhy hodlá snižovat hlavně úsporami na straně státu a digitalizací státní správy.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy