Středula zklamal »své lidi«. Oznámil, že nebude kandidovat, a podpořil Nerudovou

AKTUALIZOVÁNO

Šéf odborů Josef Středula se rozhodl dále nekandidovat v prezidentských volbách. Řekl to na závěr dnešní Superdebaty na České televizi. Překvapivé to bylo pro diváky i pro dalších sedm účastníků diskuse, v níž podle očekávání chyběl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Prezident ČMKOS uvedl, že odstupuje z voleb, a vyzval občany k podpoře Danuše Nerudové, někdejší rektorky Mendelovy univerzity v Brně. S ohledem na to, že jde o kandidátku, kterou podporuje vláda, a právě proti asociální politice vlády se Středula vymezoval, jedná se o plivnutí do obličeje mnoha lidem, kteří mu dosud věřili a případně zvažovali dát mu hlas.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční o nadcházejícím víkendu. Středula byl dlouho považován za jednoho z favoritů, ale poté, co na říjnovou odborářskou demonstraci na Václavské náměstí dorazilo jen minimum lidí, ukázalo se, že jeho podpora napříč veřejností je ve skutečnosti jen malá. Mezi outsidery patřil i pro bookmakery.

Na demonstraci, kam v říjnu dorazilo jen několik tisíc lidí a ostře kontrastovala se statisícovými akcemi pod visačkou »Česká republika na 1. místě«, se tehdy odbory vymezily proti vládě, která podle nich dělá málo pro pomoc lidem v době vysoké inflace a její kroky přicházejí pozdě. Vyzvaly ke zvýšení minimální mzdy a sociálních dávek, zamezení dalšího poklesu reálných platů a zastropování cen potravin či pohonných hmot.

»Kandiduji, aby si lidé mohli vybrat kandidáta, který nemá žádnou komunistickou minulost týkající se spolupráce s minulým režimem, ale také člověka, který má sociální cítění,« řekl Středula při předávání přihlášky. Dnes mluvil v debatě podobně. Hlavně se vymezoval proti Babišovi a generálu Pavlovi, jimž vyčítal právě jejich minulost. O sociálním cítění mluvil rovněž, a to paradoxně v souvislosti s Nerudovou, která například vehementně prosazuje přijetí eura či zavedení školného.

Ostrá vyjádření moderátora i Diviše

Dnešní debata byla, až na samotný závěr, možná méně emotivní, než se čekalo. Nejvíce paradoxně přilil na počátku olej do ohně moderátor Martin Řezníček, který o nepřítomném Babišovi uvedl, že se rozhodl ignorovat diváky a své konkurenty, i když se veřejnoprávní médium ucházelo o jeho účast i kvůli tomu, že soud má v pondělí rozhodnout v dotační kauze Čapí hnízdo.

V úvodu debaty vysílané z historické budovy Národního muzea se ostře vyjádřil také podnikatel Karel Diviš. Babiše označil za sraba, kritizoval prezentaci bývalého vysoce postaveného vojáka Pavla. S odkazem na Nerudovou se Diviš řečnicky zeptal, zda by se »nějaké prezidentské milosti neprodávaly jako tituly«.

Jinak ale, až do Středulova nečekaného finiše, debata nedosahovala zábavnosti ani dnešního hokejového dne, v čele s rekordem v návštěvnosti v pražské O2 areně.

Předvolební debaty České televize se přitom z hlediska sledovanosti vždy řadily k nejvyhledávanějším pořadům celého roku na všech televizích. Poslední Prezidentský duel se s 2,7 milionu diváků stal nejen nejsledovanějším pořadem roku na celém TV trhu, ale i nejsledovanější politickou debatou v historii měření sledovanosti. Podle prosincového průzkumu společnosti Kantar CZ se většina obyvatel Česka shoduje, že předvolební debaty v ČT jsou klíčové pro jejich finální volbu.

Prohlášení, které nelze vzít zpět

»Nechci, aby prohrála slušnost a korektnost. Vždy mi na prvním místě záleželo na zájmech občanů a na republice samotné. Koho chceme jako prezidenta? Komunistického udavače, navíc stojícího aktuálně před soudem? Komunistického vojenského rozvědčíka? Já tedy ne! S tím se nedokáži smířit a nesmířím. Proto jsem se rozhodl odstoupit z prezidentské kandidatury a podpořit ve volbě jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z vámi favorizované trojice – a to profesorku Danuši Nerudovou,« řekl v přesné citaci Středula.

O možnosti vzdát se kandidatury hovoří podobně jako v případě jiných voleb i zákon o volbě prezidenta republiky. Podle něj se uchazeč o funkci prezidenta může do 24 hodin před zahájením volby své kandidatury vzdát, a to v písemné podobě nebo prostřednictvím datové schránky. Doručit to musí ministerstvu vnitra. Toto prohlášení nelze vzít zpět.

Z pohledu voliče je postup opět podobný jako v případě jiných voleb. Ministerstvo vnitra zajistí zveřejnění informace o vzdání se kandidatury ve všech volebních místnostech a zveřejní ji i na internetových stránkách určených pro volby prezidenta. Pokud někdo přesto vhodí do urny hlasovací lístek odstoupivšího kandidáta, jedná se o neplatný hlas.

(pk)

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Středula prokázal pud sebezáchovy, reálně mohl porazit figurky typu Bašty,Diviše a Zímy. V rámci funkcionářů ČMKOS za jeho éry vymizeli lidé spjatí s bývalým ROH. TO, že doporučil volit Nerudovou je proto pro inteligentní lidi pochopitelné, doporučit někoho z dvojice exkomunistů spjatých s StB, může akorát člověk jim rovný.

  2. Podporovat amatérku co ani nezná prezidentské pravomoci je dobrá kompromitace,navíc prodeje turbotitulů
    jsou taky na dobrovolné odstoupení.Nechci se dožít že ta sebevědomá kráska bude na Hradě obchodovat s funkcemi.

    • Totální neznalost Ústavy ČR předvedl v první řadě, tragikomický klaun, kandidát SPD Bašta, to jen tak naokraj. Váš útok na Nerudovou a termín “sebevědová kráska” ukazuje, že jste hulvát a nutí k zamyšlení zda nemáte v souvislosti se ženami nějaké problémy. Musíte se ovšem smířit s tím, že v případě postupu do druhého kola v klání s Babišem jasně zvítězí, ale šanci má i proti Pavlovi.Pokud se toho nechcete dožít zvažte emigraci směrem na východ…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy