Home Názory Kdo dostane deku, zkolabování a zkolaborování

Kdo dostane deku, zkolabování a zkolaborování

Na sledování toho, co jsou schopni vyprodukovat někteří čeští politici, je poslední dobou nutno míti dobrý žaludek. Třeba, když se v Senátu schvaloval výcvik vojáků Ukrajiny na území ČR. Proti byly jen dvě senátorky: Daniela Kovářová a Jana Zwyrtek Hamplová.

Mnozí o tom, co se v Senátu stalo, informovali všelijak, ale co přesně zaznělo, dokazuje stenozápis. »A hovořím o výcviku vojáků cizího státu, který není členem NATO, na území České republiky, když i tento výcvik by jistě mohl probíhat na území Ukrajiny, kde se neválčí. Vytváříme si tím do budoucna v mezinárodních vztazích složitou pozici, na kterou nikdo nebude brát ohled, až se velmoci, které skutečně rozhodují, mezi sebou domluví. Věřme, že tomu tak bude brzo a že dojde k uzavření dohod o míru. Tedy tato třetí otázka zní, zda je naše pomoc přiměřená mezinárodnímu významu České republiky a ohledům světových velmocí na zájmy České republiky. Já tvrdím, že nikoliv a že naše některé aktivity mohou vzbuzovat, a podle mého názoru vzbuzují, u ostatních zemí někdy až údiv. A čtvrtou, poslední otázkou, je otázka velmi prostá, zda na takové velkorysé zapojení do válečného konfliktu máme peníze? Odpověď zní – nemáme. Přesto jednáme tak, jako bychom měli pořád kde brát. Naši občané jsou v jiné pozici. Ti, když jim dojdou peníze na účtu a dojde vyúčtování energií, brát kde nemají. A jejich stát, tedy Česká republika, je nechává osudu,« řekla mj. Zwyrtek Hamplová.

Její slova velice rozhořčila ministryni Janu Černochovou: »Nejde nereagovat na slova mojí předřečnice, protože možná jsem to špatně slyšela nebo možná jsme to i špatně pochopili – opravdu paní senátorka tímto způsobem chce, aby se Česká republika, jako alianční země NATO, zapojila do války na ukrajinském území? Protože paní senátorka tady řekla, že bychom měli, jako Česká republika, uskutečňovat výcvik ukrajinských vojáků na území Ukrajiny? Vážená paní senátorko, prostřednictvím pana předsedy, to by bylo právě to zapojení do toho válečného konfliktu, víte? My jsme členská země Severoatlantické aliance. A vy tím, co jste tady řekla, a co byste možná, pokud byste tvořila vládní koalici, prosazovala, aby se udělalo, tak byste přesně zapojila Severoatlantickou alianci do válečného konfliktu. To, co děláme my, tak válku odvrací, snažíme se, aby válka co nejdříve skončila, aby Česká republika pomáhala nejenom humanitární pomocí, ale i dodávkami vojenského materiálu. Ostatně jako tak činí i ostatní země. A aby právě ten válečný konflikt probíhal mimo území České republiky. Vy jste tady chtěla zapojit Českou republiku přímo do válečného konfliktu.«

Nedávno zvolená senátorka reagovala: »Protože se setkávám s tím, poslední tři čtyři měsíce, že se mi vkládají do úst věty, které jsem nikdy neřekla, tak bych chtěla reagovat zejména na paní ministryni. V mém příspěvku není nikde napsáno, že by ten výcvik měla provádět Česká republika, neboť znám mezinárodní právo. Takže neříkejte mi tady, co jsem tady nikdy neřekla. Každý má právo na názor a občané si to přeberou.«

Druhá senátorka, která hlasovala proti, také své důvody vysvětlila: »Přítomnost našich ozbrojených sil v cizích zemích podle mého názoru musí být podpořena jasnou formulací, jaký národní zájem hájíme. Nestačí chovat se loajálně. Já nechci, aby ozbrojený český voják mířil v cizině na místní domorodce. A proto tento senátní tisk nepodpořím.« Na ni ovšem nikdo nereagoval ani v Senátu a vlastně ani na sítích.

Později se senátorce Hamplové přímo v budově Senátu udělalo nevolno. A to se svým moudrem přispěchaly jiné ikony ODS. Mirek Topolánek na svém Twitteru reagoval slovní přesmyčkou: »Paní senátorka dnes zkolaborovala.« Jestli si někdo myslel, že to už trumfnout nejde, netrefil se. Senátorka Miroslava Němcová totiž vypustila taktéž na Twitteru časovanou bombu: »J. Zwyrtek Hamplová dnes v Senátu kolabovala. První, kdo jí běželi pomoci, byli lékaři-senátoři ODS. Vzhledem k nadávkám, které příznivci JZW na ‚tu sebranku z ODS‘ v komentářích sypou, se zdá, že neudělali dobře. Já si to nemyslím.« Že v ODS nejsou všichni stejní, ihned v reakci dokázal Jan Zahradil: »Tohle tě není důstojné, Mirko.«

Že jsou v ODS asi v převaze rádobyvtipálci, se ovšem už o něco dříve přesvědčili ti, kteří vydrželi sledovat další neúspěšný pokus o seriózní politiku. Vím, že jich už proběhlo mnoho, takže napovím, že myslím jednání pražských zastupitelů z 24., respektive 25. listopadu.

Sledoval jsem ho na internetu a pak čekal, až se objeví záznam na webu, protože se mi skoro nechtělo věřit tomu, co se odehrálo v čase 14:32, pozor – nejde o skutečný čas, ale čas ukazující délku jednání od devíti hodin ráno.

V tu chvíli další dobrá duše z ODS, Alexandra Udženija, navrhla ukončit rozpravu. To vzbudilo rozruch a hlasité reakce kohosi mimo mikrofon. Následně se Jan Čižinský (PRAHA SOBĚ) zeptal, jestli slyšel správně z úst radního Jana Wolfa (Spolu pro Prahu, KDU-ČSL), že dá primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) deku. S vysvětlením přišli hned dva zastupitelé z ODS, která také tvoří vítěznou koalici Spolu pro Prahu. Nejprve Tomáš Portlík přesvědčoval, že byl myšlen jeho stranický kolega Zdeněk Kovářík, který je prý svými vystoupeními už štve. Poté David Vodrážka poskytl jistě věrohodnější vysvětlení: jelikož sedí vedle Wolfa, ví, že se bavili o tom, komu k blížícím se Vánocům koupí jaký dárek – deku nebo peřinu.

Chápu, že po téměř patnáctihodinovém jednacím maratónu už lidi napadají různé věci. Ale ono to nejspíš dokazuje, proč ještě v Praze není dojednána koalice a schválena nová městská rada. Mimochodem, právě Wolf je možná velkou třecí plochou – čelí žalobě v případu rozdělování dotací do sportu z pražského magistrátu. On sám opakovaně zdůrazňoval, že se cítí nevinný a že jen jako člen komise hlasoval dle podkladů, které připravili úředníci. Hájí se přitom, že ve velkém množství materiálů neměl možnost případné manipulace objevit. Ale i tak pro Piráty po volbách znamenal jeden z nepřekonatelných problémů, které brání vzniku koalice na vládním půdorysu. Údajně ale už na pokračování na místě radního netrvá a radním za lidovce by měl být Pavel Mareš.

Zbyšek Kupský