Čína posouvá technologické hranice a přispívá k mezinárodní spolupráci ve vesmíru, říká šéfka vesmírného úřadu OSN

Čína, přispěvatel k mezinárodní spolupráci na mírovém využívání vesmíru, posouvá technologické hranice v oblasti kosmického výzkumu, uvedla šéfka vesmírného úřadu OSN.

Aarti Holla-Maini, ředitelka Úřadu Organizace spojených národů pro kosmické záležitosti, to řekla v nedávném exkluzivním rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Při vzpomínce na svou loňskou cestu do Číny Holla-Maini uvedla, že na ni nejvíce zapůsobilo úspěšné vypuštění sondy Chang’e-6, které bylo »skutečným důkazem zkušeností a schopností« čínského kosmického sektoru.

Měsíční sonda Chang’e-6, která byla vypuštěna začátkem května 2024, přistála v oblasti South Pole-Aitken na odvrácené straně Měsíce a vrátila se na Zemi koncem června s více než 1 935 gramy vůbec prvních vzorků z této méně známé oblasti.

Šéfku vesmírného úřadu OSN také zaujalo, že řada soukromých čínských společností investuje do nových sofistikovaných satelitních systémů.

Čína je domovem Regionálního centra pro vzdělávání v oblasti kosmických věd a technologií pro Asii a Tichomoří a hostí kancelář programu UN-SPIDER, který usnadňuje využívání kosmických technologií pro řízení katastrof a nouzové reakce, uvedla. »Doufám, že navážeme na naši stávající spolupráci.«

Holla-Maini očekává budoucí spolupráci s Čínou v několika oblastech, včetně koordinace vesmírného provozu, lunárních aktivit a využívání vesmírných zdrojů.

Vyjádřila naději, že v budoucnu uvidí více národností, které se spojí s Čínou a využijí příležitostí, jež rozvoj čínského vesmírného programu přináší.

V červnu 2023 se Holla-Maini ujala vedení vesmírné agentury OSN, která se věnuje podpoře mezinárodní spolupráce při mírovém využívání a zkoumání vesmíru.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy