Malaričtí komáři používají kombinaci aktivních a pasivních manévrů, aby se vyhnuli útokům

Nizozemští biologové zjistili, že komáři šířící malárii se vyhýbají střetům s lidskýma rukama a zvířecími končetinami díky své schopnosti určit směr pohybu těchto objektů a využít jimi vytvářené vzdušné proudy k urychlení svého letu. Následné studium těchto manévrů pomůže vytvořit nové typy pastí na komáry, píší vědci v článku zveřejněném v časopise Current Biology.

»Naše pozorování ukazují, že komáři šířící malárii a možná i další noční hmyz používají kombinaci aktivních a pasivních manévrů, aby se vyhnuli srážce s objekty, které se k nim rychle přibližují. Při nich komáři natáčejí své tělo způsobem, který jim umožňuje využít rázovou vlnu ke zrychlení pohybu. Následné studium těchto manévrů pomůže vytvořit nové metody kontroly šíření komárů,« napsali vědci.

K tomuto závěru dospěl tým biologů pod vedením profesora Floriana Meirese z univerzity ve Wageningenu při komplexní studii způsobu, jakým se komáři malárie pohybují v prostoru ve tmě a manévrují kolem překážek a životu nebezpečných objektů, jako jsou lidské ruce nebo zvířecí končetiny.

Vědce zajímalo, jaké smysly komáři používají a jaké úkony v takových situacích podnikají, aby si zachránili život. Aby vědci tyto informace získali, nasadili komáry do speciálních nádob, uvnitř kterých bylo mnoho kamer a automatická plácačka na mouchy, která občas prováděla prudké pohyby napodobující švihnutí lidské ruky.

Měření vědců ukázala, že při takovém ohrožení komáři provedou prudkou otočku, která jim umožní natočit své tělo v prostoru tak, že se začne pohybovat rovnoběžně s rázovou vlnou, která je výsledkem prudkého pohybu plácačky. To umožňuje hmyzu využít toto proudění vzduchu jako zdroj dodatečného zrychlení, jehož hodnota může být řádově 20 metrů za sekundu na druhou. Díky tomu komáři velmi často uniknou smrti.

Jak vědci naznačují, komáři určují směr pohybu ohrožujícího objektu pomocí vibračních receptorů umístěných v tykadlech a na povrchu těla, což tomuto hmyzu umožňuje stejně účinně se vyhýbat srážkám jak za světla, tak za tmy. Vědci doufají, že další studium této vlastnosti chování malarických komárů pomůže vytvořit nové typy pastí na tento hmyz, které pomohou zpomalit šíření malárie v tropických zemích Afriky a Asie.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy