Home Zahraničí USA hlásí první případy malárie za 20 let

USA hlásí první případy malárie za 20 let

FOTO - Wikimedia Commons

Poprvé za 20 let zaznamenali američtí lékaři případy malárie uvnitř země. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v pondělí uvedlo, že došlo k pěti případům infekce – čtyři na Floridě a jeden v Texasu.

»Na Floridě byly hlášeny čtyři případy infekce v těsné blízkosti sebe. V Texasu byl zaznamenán jeden případ,« píše se ve zprávě. »Od roku 2003 nebyl hlášen žádný případ lokálně přenášené malárie komáry«.

Regulátor vyzývá místní úřady, aby posílily kontrolu nad možnými novými případy onemocnění a v případě potřeby také zajistily rychlý přístup k lékům na léčbu malárie.

Malárie je jednou z nejčastějších lidských infekčních chorob. Jeho původci jsou jednobuněční parazité z rodu Plasmodium. Podle současných odhadů WHO je počet přenašečů všech typů malárie na světě asi 220 mil. Ročně na toto onemocnění zemře asi 400 tisíc lidí. Významná část nemocných žije v Africe a rozvojových zemích jižní Asie.

Dnes se lidstvo snaží bojovat s malárií dvěma způsoby: pomocí léků, které zabíjejí malarické plasmodium v těle pacienta, a pomocí sítí proti malárii napuštěných látkami, které zabíjejí její přenašeče. Oba způsoby však rychle ztrácejí na účinnosti, protože parazit a jeho přenašeči jsou vůči působení léků a jedovatých látek stále odolnější.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here