Umělá inteligence (AI) se může v příštím desetiletí stát sebeuvědomělou, a to i na klasických počítačích s křemíkovými procesory. Tento názor vyjádřil Ruslan Junusov, spoluzakladatel Ruského kvantového centra, poradce generálního ředitele státní korporace Rosatom, který je jedním z tvůrců domácího kvantového počítače.
»Na kvantovém počítači lze vybudovat skutečně silnou umělou inteligenci schopnou sebeuvědomění, protože kvantový počítač je něco podobného asociativnímu modelu práce lidského mozku. Sebeuvědomění v umělé inteligenci se však klidně může objevit i na klasickém počítači na křemíkových procesorech za podmínky několikanásobného zvýšení výkonu výpočetního systému a výrazného zvýšení efektivity používaných matematických algoritmů. Pravděpodobnost vzniku vědomí v umělé inteligenci v příštím desetiletí již není zanedbatelná. Může se to skutečně stát,« řekl agentuře TASS.
Junusov poznamenal, že o vývoji kvantových počítačů se bude diskutovat na Fóru technologií budoucnosti, které se bude konat 13.-14. února v Moskvě.
Již dříve bylo oznámeno, že první ruský kvantový počítač má být za rok a půl připojen ke cloudové platformě pro kvantové výpočty, aby jej mohl využívat každý.
V listopadu 2019 Rosatom oznámil zahájení projektu na vytvoření domácího kvantového počítače. Náklady na projekt se odhadují na 24 miliard rublů. K realizaci těchto úkolů byla v roce 2020 založena Národní kvantová laboratoř, do níž se zapojily společnosti SP Quantum, Ruské kvantové centrum a 19 předních univerzit v zemi.
V prosinci 2023 získal Ilja Semerikov, zástupce vedoucího výzkumného týmu Ruského kvantového centra a vědecký pracovník Lebeděvova fyzikálního ústavu Ruské akademie věd, cenu Challenge Prize za vytvoření iontového kvantového procesoru využívajícího víceúrovňové kvantové systémy.
(TASS)