Home Pel mel Věda a příroda Odborník nevyloučil, že se v příštím desetiletí v umělé inteligenci objeví sebeuvědomění

Odborník nevyloučil, že se v příštím desetiletí v umělé inteligenci objeví sebeuvědomění

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Umělá inteligence (AI) se může v příštím desetiletí stát sebeuvědomělou, a to i na klasických počítačích s křemíkovými procesory. Tento názor vyjádřil Ruslan Junusov, spoluzakladatel Ruského kvantového centra, poradce generálního ředitele státní korporace Rosatom, který je jedním z tvůrců domácího kvantového počítače.

»Na kvantovém počítači lze vybudovat skutečně silnou umělou inteligenci schopnou sebeuvědomění, protože kvantový počítač je něco podobného asociativnímu modelu práce lidského mozku. Sebeuvědomění v umělé inteligenci se však klidně může objevit i na klasickém počítači na křemíkových procesorech za podmínky několikanásobného zvýšení výkonu výpočetního systému a výrazného zvýšení efektivity používaných matematických algoritmů. Pravděpodobnost vzniku vědomí v umělé inteligenci v příštím desetiletí již není zanedbatelná. Může se to skutečně stát,« řekl agentuře TASS.

Junusov poznamenal, že o vývoji kvantových počítačů se bude diskutovat na Fóru technologií budoucnosti, které se bude konat 13.-14. února v Moskvě.

Již dříve bylo oznámeno, že první ruský kvantový počítač má být za rok a půl připojen ke cloudové platformě pro kvantové výpočty, aby jej mohl využívat každý.

V listopadu 2019 Rosatom oznámil zahájení projektu na vytvoření domácího kvantového počítače. Náklady na projekt se odhadují na 24 miliard rublů. K realizaci těchto úkolů byla v roce 2020 založena Národní kvantová laboratoř, do níž se zapojily společnosti SP Quantum, Ruské kvantové centrum a 19 předních univerzit v zemi.

V prosinci 2023 získal Ilja Semerikov, zástupce vedoucího výzkumného týmu Ruského kvantového centra a vědecký pracovník Lebeděvova fyzikálního ústavu Ruské akademie věd, cenu Challenge Prize za vytvoření iontového kvantového procesoru využívajícího víceúrovňové kvantové systémy.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here