Čína cílí na ekonomický růst v roce 2025  kolem 5 %

Čína si pro rok 2025 stanovila cíl ekonomického růstu kolem 5 procent, uvádí vládní pracovní zpráva předložená ve středu k projednání národnímu zákonodárnému sboru. 

Zpráva také stanovuje řadu dalších klíčových rozvojových cílů pro tento rok, včetně míry nezaměstnanosti ve městech na úrovni kolem 5,5 procenta, vytvoření více než 12 milionů nových městských pracovních míst a přibližně 2procentního růstu indexu spotřebitelských cen. 

Země dosáhla ekonomického růstu 5 procent v roce 2024, když efektivní balíček politických opatření spolu s dalšími prorůstovými kroky pomohl podpořit silnou ekonomickou dynamiku. 

V celosvětovém měřítku činí růstová míra kolem 5 procent z Číny jednu z nejrychleji rostoucích hlavních ekonomik, přičemž ekonomický přírůstek odpovídá roční produkci středně velké země. 

Huang Qunhui, národní politický poradce z Institutu ekonomiky Čínské akademie sociálních věd, popsal letošní ekonomický růstový cíl jako vědecky podložený a realistický. 

»Tváří v tvář náročnému globálnímu prostředí tento proaktivní a odolný cíl naznačuje, že Čína se staví k nejistotám s jasným odhodláním dosáhnout růstu,« uvedl. 

Jelikož rok 2025 představuje poslední rok čtrnáctého pětiletého plánu Číny (2021–2025) a zároveň je klíčový pro přípravu dalšího pětiletého plánu, pozorovatelé věří, že vládní politiky nejen podpoří udržitelný růst v tomto roce, ale také položí základy pro modernizační úsilí země v dlouhodobém horizontu. 

Podpora vysoce kvalitního rozvoje je klíčovým bodem letošní vládní agendy, přičemž prioritami jsou stimulace domácí poptávky a rozvoj nových kvalitních produkčních sil. 

»Přijmeme přístup zaměřený na lidi a budeme klást silnější důraz na hospodářskou politiku zaměřenou na zlepšování životní úrovně a posilování spotřebitelských výdajů,« uvádí zpráva. 

Domácí poptávka bude hlavním motorem a oporou ekonomického růstu, stojí ve zprávě. K podpoře programů na výměnu spotřebního zboží budou vydány speciální ultra-dlouhé státní dluhopisy v celkové hodnotě 300 miliard jüanů. 

Nové kvalitní produkční síly budou rozvíjeny s ohledem na místní podmínky, uvádí zpráva. Čína si klade za cíl podporovat vznikající a budoucí odvětví, jako jsou kvantové technologie a ekonomika nízkých letových hladin, urychlit modernizaci tradičních průmyslových odvětví a propojit digitální technologie, včetně AI, s výrobními a tržními silami.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy