Ekonomická odolnost umožňuje Číně stanovit působivý růstový cíl pro rok 2025, říká německý ekonom

Odolnost čínského ekonomického systému umožňuje Číně stanovit působivý cíl ekonomického růstu kolem 5 procent pro rok 2025, uvedl německý ekonom. 

Tato odolnost není podpořena pouze rozsáhlým domácím trhem a silnými politickými opatřeními, ale také »souborem potenciálů« – řadou faktorů s vysokou přidanou hodnotou, mezi které patří dobře zavedené dodavatelské řetězce, rychle rostoucí technologické firmy a »jednorožci« (startupové firmy s hodnotou přes miliardu dolarů), stejně jako vysoce kvalifikovaní odborníci, uvedl Wolfram Elsner, profesor Univerzity v Brémách a odborník na Čínu. 

»To je jedna z klíčových výhod, z níž těží velké německé korporace působící v Číně,« dodal. 

Elsner popsal čínský ekonomický růst ve výši 5 procent v roce 2024 jako »docela pozoruhodný úspěch«. Zdůraznil, že zatímco Čína nadále zůstává motorem globálního růstu, její ekonomický model prošel proměnou. 

»Čína byla kdysi známá jako ‚světový exportní šampion‘, poháněný převážně obchodním přebytkem. Nyní je její ekonomika primárně tažena domácí spotřebou a investicemi, což prokazuje větší odolnost a silnější schopnost seberegulace,« uvedl. 

Jedním z politických opatření, které Elsnera zaujalo, bylo loňské odstranění všech omezení pro zahraniční investice v čínském výrobním sektoru. Tento krok signalizuje otevřenější trh a odráží důvěru Číny ve svou ekonomickou odolnost a konkurenceschopnost, řekl. 

Tento snímek pořízený 8. května 2024 zachycuje slavnostní sjezd šestimiliontého automobilu vyrobeného společností BMW Brilliance Automotive (BBA) v Šen-jangu, provincie Liao-ning, severovýchodní Čína. (Xinhua/Pan Yulong) 

Elsner očekává, že Čína se zaměří na kontinuitu a předvídatelnost politik, aby zajistila stabilní postup směrem k vysoce kvalitnímu rozvoji. 

»Vysoce kvalitní rozvoj Číny je cestou do budoucnosti,« řekl a dodal, že stabilita politik posílila domácí ekonomiku Číny a zvýšila důvěru mezinárodního trhu v čínské hospodářství. 

»Západní kapitál si velmi dobře uvědomuje, že může důvěřovat čínskému rozvoji, a dává to najevo svými rozhodnutími,« poznamenal. 

Kromě udržování vlastního růstu Elsner zdůraznil roli Číny v podpoře globálního Jihu. 

Pouázal na čínskou politiku nulových cel na dovoz ze všech nejméně rozvinutých zemí, s nimiž udržuje diplomatické vztahy, zejména na průmyslové produkty z Afriky, což označil za inovativní přístup k mezinárodní hospodářské spolupráci. 

»Zrušením celních poplatků Čína aktivně podporuje industrializaci v Africe a Latinské Americe a pomáhá těmto regionům dosáhnout udržitelného rozvoje,« uvedl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy